Yine ittiraz ettiler

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, 'Yükselen Gaziantep Vizyon Projeleri' adı altında topladığı projelerin arasından çılgın proje olarak nitelediği, Medeniyet Şehri Projesi’ne itirazlar gelmeye başladı. 
Yine ittiraz ettiler

 Medeniyet Şehri Projesi, Büyükşehir Belediyesi’nde oylandı. Belediye Meclisinde oylanan proje askıya çıkarken, STK’lardan itirazlar gecikmedi. 5.Zırhlı Tugay Alanına yapılan Medeniyet Şehri Projesi’nden vazgeçilmesi isteğinde bulunan STK temsilcileri, Medeniyet Şehri yerine Kent Ormanı kurulması isteğinde bulundular.

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Aslı Tezel,” .Zırhlı Tugay arazisi Medeniyetler Şehri değil, Medeniyetler Ormanı olmalı. Şehrimizi daha fazla Orman alanına ihyacı var” derken, savunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Büyükşehir Meclisi bu karardan biran önce geri dönmesini bekliyorum” ifadelerini kullandı. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Eski Başkanı ve CHP Gaziantep Geçici İl Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Girişken de, “Eğer Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın arazisine gerçekten "Medeniyetler Şehri" kurmak istiyorsa, burayı imara açmak yerine orman sahasına dönüştürmelidir” görüşüyle tartışmaya dahil oldu.

“ŞEHRİMİZİN DAHA FAZLA ORMANA İHTİYACI VAR”

Sosyal medyadan görüşlerini açıklayan Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Aslı Tezel, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden onaylayarak askıya çıkan 5.Zırhlı Tugay arazisi Medeniyetler Şehri değil, Medeniyetler Ormanı olmalı. Şehrimizi daha fazla Orman alanına ihyacı var. Hemen yanı başında orman varken neden imara açalım. Onunla bütünleştirelim. Öncelikle Türkiye'ye daha sonra da diğer illere örnek olmalıyız. İstanbul Kuzey ormanlarını kaybederken, Gaziantep'e Kuzey Ormanı kazandıralım” dedi.

“TUGAY ARAZİSİNİN TAMAMINI KENT ORMANI YAPABİLİRİZ”

Medeniyet Şehri Projesi’nde vazgeçilmesi gerektiğini savunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Büyükşehir Meclisi bu karardan biran önce geri dönmesini bekliyorum. Zırhlı Tugay ille de taşınacaksa bu alanın “Şehir Ormanı” olarak halkın kullanımına açılması daha doğru olur. Dülükbaba Ormanı ile birleştirilerek Zırhlı Tugay arazisinin tamamını “Gaziantep Kent Ormanı” yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

“ORMAN SAHASINA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Eski Başkanı ve CHP Gaziantep Geçici İl Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Girişken, “Eğer Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın arazisine gerçekten "Medeniyetler Şehri" kurmak istiyorsa, burayı imara açmak yerine orman sahasına dönüştürmelidir. 21. yüzyılda kalabalık şehirlere bina yapmak değil, orman alanı yaratmak bir medeniyet göstergesi olarak görülüyor. Üstelik bu büyük boyutlu askeri alanda oldukça yoğun bir bitki altyapısı varken, neredeyse hiç harcama yapmadan ulaşılabilecek bir amaç bu. Fatma Şahin, şehrin kuzeyini imara açmak yerine bu çorak kente bir kuzey ormanı kazandırsın ve hepimiz alkışlayalım” ifadelerini kullandı.


Mehmet Torun
21.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler