Serdar Göçmen

Serdar Göçmen

17 Haziran 2020 00:38:00

Baltık’ın Büyülü Ülkesi Litvanya’yı ve Vilnius'u Neden  İş ve Seyahat Listemize Eklemeliyiz?

Geçen sonbaharda unutulmaz bir öğle yemeğinde, iş adamı Vugar Bey bana iş seyahatleri hakkında hikayeler anlatıyordu ve Litvanya'nın inanılmaz hızlı gelişimi hakkında bilgiler verdi. Ve Baltık’ın gerçek ticaret kalbi Vilnius’u ziyaret etmemi önerdi. Orası hakkında makaleler hazırlama tavsiyelerinde bulundu. 

Sonuçta, kendimi daha çok bir macera için en zorlu hedefler arayan ya da şampanya içerken milyarder yat sahipleri ile karışan ada tatil yerlerinde takılan biri olarak olarak görmüyorum. 

Litvanya, hakkında az şey bildiğim bir yerdi, ama Brexit sürecini en iyi değerlendiren ülkelerden biri olduğunu biliyorum.

Litvanya keşfedilmeyi bekleyen bir altın veya elmas madeni gibidir. Bu durum beni ülkenin en çarpıcı özelliği olan inovasyon, yeniliğe açık ekonomi yapısı, dijitalleşmeyi en büyük hedef olarak gören genç girişimci kuşağı  Litvanya'nın araştırılmaya değer ülke olduğunun kanıtıdır. 

Ayrıca turistler için Litvanya, geleneksel olarak Letonya ve Estonya ile birlikte gruplandırılmış Baltık yolculuklarında bir günlük durak olmuştur.  Ziyaretim Litvanya'nın başkenti ve en büyük ve en hareketli şehri Vilnius'a yapıldı.  Litvanya'yı ve dış güçlerden gelen baskı tarihini ve halkının ne kadar dirençli hale geldiğini tam olarak anlamak için, çoğu turistin yaptığı hızlı ziyaretten ziyade ötesine bakmaya çalıştım.

 Vilnius'u keşfetmeden önce, dramatik tarihi hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir.  Kendi kendime bu kadar kayıp yaşayan bir ülkede insanların ne kadar dayanıklı olduğunu görmek istedim.  1236'da Kral Mindaugas, ilk Büyük Dük ve Kral ilk bağımsız Litvanya devletini kurdu. Bölge Yahudi, Alman esnaf ve tüccarları cezbetmeye devam etti. Ayrıca yüzyıllar boyunca dini zulümden kaçan insanlar için bir hedef haline geldi.  II. Dünya Savaşı'ndan önce Vilnius aslında Avrupa'nın en büyük YAHUDİ merkezlerinden biriydi.  Napolyon ona "Kuzeyin Kudüsü" adını verdi.

 1654'te Vilnius Rus kuvvetleri tarafından işgal edildi ve nüfusu katledilirken yağmalandı ve yakıldı.  Büyük Kuzey Savaşı sırasında İSVEÇ ordusu tarafından yağmalandı. 18. yüzyılın sonunda Vilnius Rus İmparatorluğu'nun üçüncü büyük şehri oldu.  Rus yönetimi sırasında şehir surları yıkıldı ve 1805'e kadar beş orijinal kapısı arasında sadece Şafak Kapısı kaldı. 

1812'de şehir Napolyon tarafından Rusya'ya giderken ve binlerce askerinin öldüğü toplu mezarların olduğu utanç verici bir geri çekilme oldu.  Birinci Dünya Savaşı sırasında, Litvanya 1915'ten 1918'e kadar Alman Ordusu tarafından işgal edildi. Polonya-Sovyet Savaşı sırasında Polonya Ordusu kuvvetleri arasında kaldı.  1940 yılında Litvanya, Sovyetler Birliği tarafından ilhak edildi ve on binlerce Litnvanyalı tutuklandı ve trenlerle Sibirya'ya gönderildi.  1941'de Almanlar Vilnius'u ele geçirdi ve muazzam Yahudi nüfusunu barındırmak için iki getto kuruldu.  1944'e gelindiğinde, çevre ormanda saklanan başarısız direniş gruplarına rağmen sonuçta tasfiye edildiler ve Holokost sırasında, Yahudi nüfusunun % 95'i öldürüldü.  Sonunda 1989'da, barışçıl bir gösteri ile bağımsızlıklarını arayan 2 milyon insan, Vilnius'tan Tallin'e üç Baltık devletini bağlayan bir zincir gibi  el ele tutuşarak bağımsızlık gösterisi yapıldı.  Protestodan yedi ay sonra Litvanya, bağımsızlık ilan eden ilk Sovyet cumhuriyetlerinden biri oldu.

 Kısa ziyaretim sırasında mümkün olduğunca çok şey topladım, bu yüzden bu UNESCO Dünya Mirası Eski Kenti'ndeki en ilginç yerlerin tümünü göstermek için şehrin en iyi rehberlerinden biri olan Lina Duseviciene'den yardım aldım.  Biz şehrin Arnavut kaldırımlı sokakları dolaşıp saatlerce, neyse ki bir Starbucks veya minnetle görülmesi için Batı zincir restoran geçirdi.  Šakotis olarak bilinen, dönen bir şiş üzerinde yaratılan ve sivri bir içi boş kek gibi görünen enfes geleneksel ağaç kekinin tadı için bir kahve evi de dahil olmak üzere küçük, gizli dükkanlara girdik.  Ziyaret ettiğimiz küçük galerilerden birinde, geleneksel yağlı boya minyatürlerini benzersiz tasarımlarıyla birleştiren Ruty Verticle papyonlarını sergileyen karı koca sanatçılar Ruta ve Marijus Piekurai ile tanıştım.  Daha sonra şehrin 360 derecelik bir bakış açısı için prestijli Vilnius Üniversitesi'nde (Avrupa'nın en eskilerinden biri) St.John's Bell Tower'ın dik, dolambaçlı merdivenine tırmandım.

Tarihi ve geleceğe gerçek yatırım yapan Litvanya’nın yirmibirinci yüzyılın önemli bir dijital ve serbest ekonomi kalbi olacağına eminim.

 

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları