Erdener Karataş

Erdener Karataş

24 Mayıs 2019 00:01:00

İstanbul’un Kapısı Aralandı

Spor Toto 1. Lig’de 34 haftanın ardından başlayan Play-Off serisinde ilk turlar tamamlandı. Adana Demirspor ile Hatayspor’un berabere kaldığı ilk ayakta, beklenildiği üzere Gazişehir Gaziantep ise evinde Osmanlıspor’u 2-0 ile geçti. İki ayaklı eleme usulü şeklinde oynanan Play-Off serisi ilk maçında alınan 2-0'lık galibiyet güzel bir skor olsa da, final kapısı açıldı diyemeyiz. Ancak, Gazişehir’in ilk maç sonunda final için İstanbul’un kapısını araladığı ise aşikar...

*

Bu lig için çok şey söylenebilir; Rekabetin bol olduğu, herhangi bir maç öncesi favori denebilecek bir takımın olmadığı, mücadele ve hırsın yüksek seviyelerde olduğu gibi...

Her zaman dile getirdiğim bir konu var. Bu ligde başarı elde etmenin kadro kalitesi ile değil, takım olma bilinci ve ligin dinamitlerini çözen bir hocadan geçtiği gerçeği. Geçmiş sezonlardaki ve günümüzdeki takımların hoca tercihlerine baktığımızda bu durumu çok net bir şekilde görebiliyoruz. İsimleri aklıma gelen yakın zamandan örnekler verecek olursam; Yücel İldiz gibi teknik direktörlük kariyerinde deneyimleri oldukça fazla ve ligin çözümlemesini iyi yapan bir hoca ile takım olabilme olgusunu tamamlamış kadronun başarıya ulaşması yüksek ihtimal. Yine aynı şekilde baktığımız da, her ne kadar teknik direktörlük kariyerine diğer isimlere göre yeni bir giriş yapsa da İbrahim Üzülmez’de görev aldığı 2 sezonda 1. Lig’i kartlarına göre oynayan hocalardan olma yolunda hızla ilerliyor. Uzun zamandır ligde göremediğimiz İrfan Buz’u da bu kategoriye koysak, herhalde haksız sayılmayız. Ve son olarak bu isimlerin arasında Mehmet Altıparmak’ı da ekleyebiliriz.

Yakın zamanlarda ligin kaderini belirleyen hoca dörtlüsü olarak saydığımız isimlerin ortak özellikleri ise sadece 1 klasman üstü olsa da, Süper Lig’de aynı başarıyı yakalayamamaları. Belki de onlar için Süper Lig, bir deneyim eksikliği ya da 1. Lig’deki mücadele anlayışına alışmışlık durumu, bilinmez.

Sözün özü; Bu ligde kadron ne kadar kaliteli olursa olsun, ligin dinamitlerini iyi bilen hocalarla çalışmak başarıya ulaştırıyor. Gazişehir, hoca seçimiyle Play-Off'lar da diğer takımlara göre bir adım önde. Final kapısını da aradılar. Ankara üzerinden, İstanbul’a doğru yola çıktılar.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları