Arif Kurt

Arif Kurt

10 Şubat 2020 00:50:00

“MAZİ” Antep - “GAZİ” Antep ...

Benzeri yok daha.

99 yıl olmuş maşallah.

Ekolojik ve Biyolojik yaşı 6 bin yıl yaşında olsada, tezkere alalı, kahraman olalı ve düşmanına boyun eğmeyeli yaşı 99 olmuş.

Nice yıllara...

Alınan ve dünyada tek olan bu ünvanı koruyabiliyormuyuz!..

İngilizlerin işgali ile başlayan, Ermenilerin ihaneti ve işbirliği ile Fransızlara bırakılan, açlık, susuzluk, kıtlık, hastalık bütün imkansızlığa rağmen geri aldım atmadan 9 ayın üzerinde direniş yapan, duruşuyla bırakın kendi yandaşını düşmanının bile kendisine hayran bırakan, saygı, hürmet ilgi duymasını sağlayan, nüfusunun 5 yada 6’da birini yani resmî kayıtlara göre 6317 kişiyi şehit veren Antep’in mazisi kadar değerlimi bu günü?

8 Şubat tarihinde 99 yıl önce bugün Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk riyaseti ve oluruyla Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla ‘Gazilik’ ünvanı verilen, merkez ilçelerine direnişin sembolü kahramanlardan ‘Şahinbey’ ile ‘Şehitkamil’in adı verilen Antep, bırakın Türkiye’yi, dünyada bir tek kendisinde olan “Gazilik” madalyasını ve beraatını kendisine armağan eden ceddine layık yaşıyor mu?..

Hiçbir yerden yardım almadan ayakları üzerinde durmayı başaran, “ben yumruklarımla dövüşeceğim” diyerek düşmana kafa tutan, direnişi ve imanıyla Türkiye’ye örnek olan Antep, Gaziantep olduktan sonra dünden bugüne aynı ruhu, imanı ve inancı muhafaza ederek, ileriye taşımayı başarmışmı?..

Cephe ve savaş mecraları değişse bile Antep bildiğiniz gibi yine bana göre!..

Bugün ekonomide yaşanan savaşta ve mücadelede Antep, Türkiye’ye öncü, örnek ve model olmaya devam ediyor.

Ama, Antep yine yanlız...

Antep yine kendi göbeğini kendisi kesmeye çalışarak ayakta kalmaya, Türkiye’nin yüzünü ağartmaya devam ediyor.

Ensar muhacir muhabbetine girmeyeceğim.

Onu Allah rızası için yapıyor, yolumuza devam ediyoruz.

Yıllık 7.5 milyar dolar ihracatıyla dünyanın hemen hemen tamamına mal satan, ülkemize döviz kazandıran Antep, bu dinamik yapısı ve inancıyla, her koşulda üreterek emperyalistlere direnerek ve teslim olmayarak bana göre ‘Gazi’lik bu ünvanını ikinci kez hak ediyor.

Değişen bişey yok.

Saldıranlar bile aynı.

Direnen ve imanıyla var olmaya çalışan da aynı...

Ekolojik ve biyolojik olarak 6 bin yıl geriden gelen, Gazi’lik ünvanı almasının üzerinden 99 yıl geçen, Şahinbey’i, Şehitkamil’i, Karayılan’ı, günümüzde de farklı kimlik ve alanlarda var olan Antep, her adımı ve anlamıyla “Gazi’lik” ünvanını tekrar ve ikinci kez hak ediyor.

Ve bu gurur bize yetiyor.

Mazisi,Gaziliği kadar kıymetli ve değerli Ana-Baba ocağım şehrime Kutlu olsun...

Kalın sağlıcakla...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları