Sinem Kırıcı

Sinem Kırıcı

31 Mart 2021 00:24:00

Pandemi döneminde çocuk eğitimi üzerine

Değerli okuyucularım okul öncesi öğretmeni olarak görevlerimi ifa ettiğim dönemlerde yönettiğim kurslarda çocuklara yüz yüze olarak öğrettiğimiz konular ile aileleri olarak sizlerle yine yüz yüze konuşup anlattıklarımız artık bu ortamda yok oldu gitti.

Pandemi başlayalı 1 yılı geçti. Gerçi bizim ülkemizde daha sonraları başlamış olsa da Çin deki ilk vakaların geçen yıl sonuna doğru ortaya çıktığını biliyoruz. Adına koronavirüs, covid-19 veyahut kısaca pandemi desek te tüm dünyayı kasıp kavuran bu illetin en çok çocuklarımıza etki yaptığı bir gerçektir.

Çocuk, küçük yaştan itibaren öğrenme merakı içinde olduğu için yüzde 80-90 bu merakını ellemek sureti ile gerçekleştirir. Yani bir top’u ele alırsak ne kadar anlatırsak anlatalım 2 veya 3 yaşındaki yavrumuza anlatamayız ancak top’u kendi eline verirsek konu en kısa yoldan hallolur ve çocuğumuz top’un nasıl bir şey olduğunu hemen kavrar. Bundan sonra yuvarlak olan bir topun yerine dört köşe bir nesneyi artık top bu diye çocuğu kandıramayız.

İşte bu anlama, öğrenme yıllarında olan çocuklarımızdan başlayarak 7-8 hatta 10 yaşındaki çocuklarımıza öğrenmek istedikleri nesneleri yine gösterip ellerine vermek sureti ile öğretmek çok kısa bir yoldur. Bunun yanı sıra anlatılan özelliklerde işlemi tamamlar.

Peki bu pandemi döneminde çocuklarımızın ellerine her şeyi rahatlıkla verebilirmiyiz dersek, bunda ön hazırlıklar yapmamız lazım diye önemli bir konu ortaya çıkar. Artık bu gün ki dünyada isterse aile bireyleri veya yakınları tarafından ellenmiş her türlü nesneyi derhal dezenfekte  etmeliyiz ve çocuklarımıza o şekilde vermeliyiz.

Dışarı çıkarken çocuklarımıza mutlaka ve kesinlikle maske takmalıyız. Buna itirazları olsa bile maske konusunu, neden takıldığını çok iyi anlatmamız lazımdır. Ben dışarılarda çocuklarına dondurma dahil bazı yiyecekleri veren anneleri görüyorum hali ile o yiyeceği için çocuk maskesini çıkarıyor yada çene altına alıyor. Bundan büyük tehlike olamaz diye düşünüyorum.

Ana okulu veya okula yeni başlayan çocuklarımıza okullar açılmasına rağmen neden okula gidemediklerini çok iyi anlatmak lazımdır. Uzaktan eğitim alan çocukların ders zamanlarında anneler mutlaka yanında olmalıdır. Küçük çocuklarımızın algılamaları hele bilgisayar başında uzaktan eğitimle çok zor olacaktır, işte annelerimizin en büyük görevlerinden bir bu sırada başlamaktadır. Çocuğunu sıkmadan bağırıp çağırmadan hele hele hiç tenkit etmeden anne de aynı dersi takip etmelidir.

Burada hatırlatmak istediğim çok önemli bir konu daha var. Anne çocuk uzaktan eğitim alırken yanında telefonla konuşmamalıdır, konuşma için yanından ayrılmamalıdır, çocuğun yanında kesinlikle sigara içmemelidir.

Tüm bu konuları toplarsak pandemi döneminde çocuğun en büyük destekçisi ve eğitim anında tek okul arkadaşıdır, bu dönemde babalara da çok görevler düşmektedir ancak dediğim gibi en büyük görev annelerdedir.

Çocuklarımız birer nadide çiçek oldukları için onları koparmadan dallarında en büyük şefkat ve sevgi ile sevmeliyiz.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları