BÜŞRA ÖZPAY

BÜŞRA ÖZPAY

21 Nisan 2021 00:04:00

PENCEREDEKİ ÇİÇEKLER

Bazen kendimizi istemediğimiz bir döngünün içinde buluruz.  Zihnimiz olumsuzluklara odaklandığında etrafında olan güzellikleri görememeye başlar. Güzellikleri göremedikçe olumsuzluklara daha çok odaklanır. Bu durum tıpkı  dışarıda yağan yağmurun pencerede oluşturduğu buğu gibidir. Buğulu bir pencere, dışarıki güzellikleri görmeyi engeller. Olumsuzluklar da penceredeki buğu gibidir. Güzelliklerin üzerini örter, görmemizi engeller. Bu durum insanı yıpratan ve yoran bir hal almaya başladığında bazen daha öfkeli bir insan haline geliriz. En ufak şeylere dahi sinirleniriz. Bazende duyarsızlaşmaya başlarız. Çevremize olan ilgimiz azalır, gitgide yalnızlaşırız.. Maalesef ki.. Olumsuz düşünceler beraberinde olumsuz duyguları da getirir.

Ancak..

 Buğulanmış bir pencereyi sildiğimizde çiçeklerin, kuşların, gökyüzünün farkına varmaya başladığımız gibi  olumsuzluklara da odaklanmayı bıraktığımızda hayatımızın güzelliklerini görmeye başlarız.

Unutmamak gerekir ki..

Yaşam hem olumsuzlukları hem de güzellikleri aynı anda içinde saklar.  Hepimizin hayatında çeşitli zorluklar ve sıkıntılar varken birçok mutluluk sebebi olabilecek güzelliklerde vardır. Evet, olumsuz durumlar bazen bu güzellikleri görmemizi engelleyebilir. Hayatımızda hiç güzel bir şey yokmuş hissi de verebilir ama bu sadece zihnimizin bir oyunudur.  O an görmesekte güzellikler oradadır. Aslında bu durum hayata nasıl bir pencereden baktığımızla ilgilidir.  Penceremiz buğulanmışsa gördüklerimiz hep eksik kalacaktır. Oysa ki penceremizi silmeye başladığımızda bazıları iyi ki varlar dediği insanları, yüzlerine sevgiyle bakan çocuklarını, beraber yol alabidikleri eşlerini.. Bazıları kimseye ihtiyaç duymadan  aldığı nefesi, geceleri sancı ile uykularını bölmeyen sağlığını, bazıları yapmaktan keyif aldıkları işlerini, yaşamak istediği hayallerini, umutlarını görmeye başlar. Hepimizin çeşitli sorunları olsa da farklı farklı güzellikleri de vardır. Bunları düşünerek güç bulabilir, daha güçlü hissedebilirsiniz. Olumsuzluklar ile buğulanan pencerenizi silmeniz, çiçeklerinizi görmeniz dileğiyle…

 

 

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları