SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

13 Temmuz 2021 00:29:00

Pulmoner rehabilitasyon nedir?

Dr. Öğr. Üyesi Nevhiz Gündoğdu

SANKO Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD Başkanı

 Pulmoner rehabilitasyon, akciğer hastalıklarında hastada meydana gelen fiziksel kısıtlılıkları ortadan kaldırmak ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla uygulanan bir rehabilitasyon yaklaşımıdır.

Pulmoner rehabilitasyon, Kronik Obstriktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi semptomatik ve günlük yaşam aktivitesi azalmış obstriktif ve restriktif tüm solunumsal bozukluklarda uygulanan multidisipiliner bir tedavi yöntemidir.

 

Pulmoner rehabilitasyon ekibinde doktorlar, fizyoterapistler, solunum terapistleri, hemşireler, psikologlar, davranış uzmanları, egzersiz fizyologları, beslenme uzmanları, sosyal çalışmacılar ve iş uğraşı terapistlerinin yer alması gerekir.

 

Egzersiz kapasitesi saptanmalı

 

Rehabilitasyon merkezine başvuran hastaların ayrıntılı tıbbi öykülerinin alınarak değerlendirilmesi ve detaylı muayeneleri yapıldıktan sonra egzersiz kapasitelerinin saptanması gerekir. Egzersiz kapasitesi, 6 dakika süren yürüme testi, artan hızda mekik yürüme testi gibi basit testlerle değerlendirilebileceği gibi gerekli hastalarda yürüme bandı ve bisiklet ergometri kullanılarak yapılan kardiyopulmoner egzersiz testleri de kullanılabilir.

 

Testler rehabilitasyon sürecine katkı sağlıyor

 

Hastanın sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ile psikolojik ve beslenme durumunu gösteren testlerin yapılması, rehabilitasyon programının oluşturulmasında önemli katkı sağlayacaktır. Artrit, ciddi nörolojik bilişsel psikiyatrik rahatsızlık, pulmoner hipertansiyonun ciddi varlığı, değişkenlik gösteren kardiyovasküler rahatsızlık benzeri eşlik hastalıkların varlığı pulmoner rehabilitasyonun doğru ve etkili şekilde gerçekleşmesi engelleyecek kriterlerdir.

 

Genç yaştaki hastalar olduğu gibi 70 yaş ve üstü KOAH’lı olgular da pulmoner rehabilitasyondan yarar görmektedir. Daha yaşlı hasta grubunun da etkili olan bu programlardan sadece yaşı nedeniyle dışlanmaması gerekir.

 

Hastaya uygun egzersiz programı belirleniyor

 

Pulmoner rehabilitasyona uygun olan hasta seçildikten sonra o hastaya uygun egzersiz programı da seçilmektedir. Egzersiz eğitimleri, mevcut hastalığı ile ilgili bilgilendirme ve eğitimleri, kullanılan ilaçların düzenlenmesi ve bunların kullanım eğitimi, beslenme değerlendirmesi ve beslenme, hastalara genel kondisyon, aerobik, dayanıklılık, güçlendirme, eklem hareket açıklığı, göğüs mobilizasyon egzersizleri, sekresyon mobilizasyon, hava yolu temizleme, kontrollü solunum teknikleri, abdominal kas egzersizi ve abdominal destek, vücut duruş egzersizi, relaksasyon egzersizi, enerji koruma yöntemleri gösterilir ve uygulanır.

Kronik solunum hastalıklarında eğer hastanın egzersiz toleransı azaldıysa, günlük yaşam aktiviteleri nefes darlığı sebebi ile aksıyorsa, istirahatte nefes darlığı oluşmaya başladıysa, nefes darlığı sebebi ile sık hastane başvurusu ve hatta hastane yatışı oluyorsa bu hastalar uygun birer pulmoner rehabilitasyon hastasıdır” diyen Dr. Öğr. Üyesi Gündoğdu, “Pulmoner rehabilitasyon; hastaneye yatış yaparak, ayaktan rehabilitasyon kliniklerine başvurarak, ev tedavisi ya da bunların bazı kombinasyonları olarak sürdürülebilir.

Hastanın yaşam kalitesini arttırmak hedeflenir

Programa alınan hastalara, kişiye özel programlar düzenlenir. Çünkü hastaların hastalık düzeyi, ek hastalıkları, kas gücü gibi durumlar kişinin kendisine özel egzersiz programını belirleyecektir. Fakat genel olarak oluşturulan programlar haftada 3-5 gün 30-35 dakikalık seansalar halinde 1-3 aylık süre için düzenlenmektedir. Pulmoner rehabilitasyon programlarından sonra hastanın semptom yükünü azaltarak egzersiz performansını maksimale çıkarmak, günlük aktivitelere katılımı arttırmak, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini geliştirmek, hastalıkla ilişkili akut alevlenme sayısını azaltmak ve hayatta kalım süresini arttırmak amaçlanmaktadır.

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları