BÜŞRA ÖZPAY

BÜŞRA ÖZPAY

6 Mayıs 2021 00:02:00

RUHSAL SIĞINAK

Anlaşılmak, ruhun güvenli sığınağıdır. İnsanları gönülden yaklaştıran muhabbet kapısının anahtarıdır. Bazı zamanlar birçok şey üst üste gelir. Böyle dönemlerde düşüncelerimiz tıpkı bulanık bir su gibidir. İçerisinde ne olduğunu fark edemeyiz. Zihnimizi toparlamaya çalıştıkça da ruhsal bir yorgunluk hissetmeye başlarız çünkü olaylarla beraber yoğun duygularda yaşarız.  Bazen pişmanlıkların getirdiği hüzün, bazen yaşamak zorunda kaldıklarımızın öfkesi, bazen ise ön göremediğimiz endişeler bizi sarar..  Yaşadığımız her duygu, zihnimizden geçen her düşünce bizi ruhsal olarak etkiler. Bu etkiler de tıpkı bir fırtınanın tozu dumana katması gibi hem duyguları hem düşünceleri birbirine katar. Fırtına da kalan bir insan nasıl ki güvenli bir liman bulmak istiyorsa ruhumuzda böyle dönemlerde kendisine bir sığınak aramaktadır. Bu sığınak çoğu zaman anlaşılmaktır..  Evet.. Bazen insan konuşmak istemekle ne konuşacağını bilememek arasında kalır.  Bazen de konuşmayı pek faydalı görmez...

Ancak..

Yaşadığımız olaylar hakkında ki düşüncelerimizi, duygularımızı bizi yargılamadan dinleyebilecek biriyle paylaşmak ruhsal olarak rahatlamamızı sağlar. Anlaşıldığımızı hissettiğimizde zihnimizi toparlamaya başladığımızı da fark ederiz. Olaylar aynı kalsa bile eski halimize göre ruhsal bir rahatlama hissederiz. Fırtına dinmiştir artık hem duygularımız hem düşüncelerimiz daha berraktır.

Ama şunu unutmamak gerekir..

Anlaşılacak güvenli limanlar bulabilmek için bizim de anlayışlı birer insan olmamız gerekmektedir. Karşımızda böyle zor zamanlardan geçen insanları yargılayarak değil anlamaya çalışarak dinlemeliyiz. Yargılamak muhabbet kapısını kilitler. Anlamak ise o kapıyı açar.  Pandemi gibi zor bir süreçte hem anlaşıldığınız hem anladığınız nice güzel muhabbetleriniz olması dileğiyle..

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları