BARIŞ KAYA

BARIŞ KAYA

23 Ocak 2020 00:00:00

Şoförler eğitimden geçirildi mi?

Sevgili okurlarım bu günkü yazımda Gaziantep’te özel arabası olmayan hemen herkesin şikâyet ettiği halk otobüslerine değineceğim.

Günlük yaşamımızda herkesin kullanmak zorunda olduğu halk otobüsünü bende her gün kullanıyorum. Ama şunu belirtmem gerekiyor: Bu otobüsleri kullanan şoförler maalesef insan taşıdığının farkına bir türlü varamıyor. İnsanları neredeyse üst üste bindirecekler. Havuz kısmı olarak tabir edilen bölmeye 25 kişi bindirildiğine şahit oldum. En çokta beni hayrete düşüren ise yaşlı amca ya da teyzelerimizin daha arabaya ayaklarını basar basmaz ani kalkış yapmaları. Bu insanların kendilerinin ayakta tutmak için amansız mücadele etmelerini hiç demiyorum.

Oda yetmezmiş gibi insanları azarlamaktan da hiç geri kalmıyorlar tabiri caizse sanki yolcuları babasının hayrına taşıyorlar.

Özel arabada bir kişi fazla olunca ya da emniyet kemeri olmayınca yüzlerce TL ceza yazan kişiler nedense bu konuda ÜÇ MAYMUNU oynuyorlar.

Dün sabah işe gelmek için yine itiş, kakış otobüse bindik. Ortalık yine mahşer alanı gibi kim nereyi tutabiliyorsa oraya sıkıca tutunuyor.  Bütün bu çaba sadece kendini ayakta tutabilmek ve kimsenin üzerine düşmemek için sarf ediliyor. Yani mesaiye başlamadan önce çok iyi bir kondisyon çalışması yapıyoruz. Yakında kol kaslarımızda gelişecek.

Durun daha en ilginç diyaloga geçmedim. Şoför beyin o kadar yolcu alması yetmemiş gibi birde gençlerin yaşlıların ve hamile kişilerin çok sık kullandığı arka taraftaki üç kapanabilen koltukları kapatmak istemesi evet yanlış duymadınız?

Şoför bu yaşlı kişileri ayağa kaldırıp üç beş yolcu almanın hesabını yapıyor. Bu duruma acil bir çare bulunmalı! Zira insanlara üçüncü sınıf muamelesi yapılıyor. Halka hak ettiği değeri vermek sosyal devlet anlayışının en önemli ilkelerinin içinde yer alıyor.

 Birkaç soru sormak istiyorum

-YETKİLİLER BU DURUMDAN HABERDAR MI?

-ŞÖFÖRLER İLETİŞİM KURMA EĞİTİMİNDEN GEÇİRİLDİ Mİ?

-HALK OTOBÜSLERİ DENETİMİ YAPILIYOR MU?

DENETİM YAPILIYORSA BU ADAMLAR NASIL BU KOLTUKTA OTURUYORLAR?

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları