Erdener Karataş

Erdener Karataş

2 Temmuz 2019 00:00:00

Sumudica 10. Haftayı Göremez 

 Mehmet Altıparmak’tan boşalan teknik direktörlük koltuğuna Marius Sumudica’yı getiren Gazişehir Gaziantep, bu sezon boy göstereceği Süper Lig arenası için doğru tercih yaptımı sezon içerisinde göreceğiz. Ancak, şahsi fikrim ilk 10 hafta sonunda Sumudica ile yollar ayrılacağı yönünde. 

Yeni sezon öncesi Süper Lig’de görev alacak tek yabancı hoca olacak olan Sumudica, bilindiği üzere ülkemizde daha önce Kayserispor’u çalıştırdı. Lige yeni çıkmış bir takımın başına getirilmesi kafalarda soru işaretlerini bırakmıyor değil. Açıkcası şahsım olarak bana ümit vermiyor olsa da, yapılacak yerinde transferler hocanın Gazişehir macerasının süresini uzatacaktır. Ligde yerli hoca akımı varken, yabancı bir hocanın takımın başına getirilmesi başarı yakalamak isteyen bir camia için hata olabilir. Kulübün transfer politikasında menajerlere teslim edilmemesi için, özellikle Başkan Adil Sani Konukoğlu’nun aksiyon alması ve denetleyici yapısı her zaman üst düzey olmalı. Aksi takdirde camia için yeni başlangıç, hüsran dolu sonlara neden olabilir.

 Transfer politikası demişken yapılacak transferler hakkında da bir iki kelamda etmek isterim. Ülkedeki ekonomik krizin getirdiği rüzgar, bu transfer döneminde ülkemizdeki tüm kulüpleri de esir almış durumda. Büyük olarak gösterdiğimiz kulüpler dahi transfer planlamalarını küçük bütçelerden oluşturmak. Hal böyleyken, yüksek maliyetli oyuncuların Türk kulüpleri için büyük bir risk olduğunu unutmamak lazım. Özellikle geçmiş dönemlerde tabiri caizse taraftarların gözünü boyamak için yapılan transferlerin kulüplerin ekonomik yapılarını sarstığı gözle görülür bir gerçek. Bu bağlamda, Gazişehir için de her ne kadar şu anda maddi yönden bir sıkıntı gözükmese de, transfer politikasında maliyeti yüksek oyunculardan kaçınmalarını tavsiye ederim. Futbolun parayla değil, takım olma ruhuna dayalı bir olgu olduğunu sahaya yansıtabilirlerse sezonun flaş ekiplerinden biri olacaklarını düşünüyorum. Ancak ve ancak tekrar belirtmek isterim ki, oyuncu grubun ne kadar kaliteli olursa olsun, Anadolu takımları için tercih edilecek ideal hoca adaylarından birinin bu takımın dümenini devralması gerekir. Sumudica’nın bahsettiğim başarıları yakalayabilecek bir hoca olduğunu tekrar tekrar söylüyorum. Umarım yanılan ben olurum.

Saygılarımla...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları