HANGİ ÜLKELERE YAPILAN İHRACATLARA İLİŞKİN BEDELLERİN TÜRKİYE’YE GETİRİLMESİ ŞART DEĞİL?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara ilişkin(İhracat Bedelleri Hakkında) 2018-32/48Sayılı Tebliğin 12’nci maddesinin birinci fıkrasına dayanılarak T.C. Merkez Bankası tarafından ihracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen İhracat Genelgesinde Hazine ve Maliye Bakanlığının 21.10.2021Tarih ve 650957 Sayılı yazısı ile;

1-İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesi (Madde-4),

2- İhracatçının Serbest Kullanımına Bırakılan Dövizler (Madde-22),

3- İhracat Hesabının Kapatılması(Madde-23),

Maddelerinde değişiklikler yapılarak yeni uygulamalar getirilmiştir. Sözü edilen yeni uygulamalar şöyledir:

A-Hangi Ülkelere Yapılan İhracatlara İlişkin Bedellerinin Türkiye’ye Getirilmesi Şart Değil?

2018-32/48 sayılı Tebliğ'inyürürlüğe girdiği tarihten itibaren fiili ihracatı gerçekleştirilen işlemlere ilişkin ihracat bedellerinin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemez. 180 gün azami süreolup bedellerin ithalatçının ödemesini müteakip doğrudan ve gecikmeksizin yurda getirilmesi esastır. İhracat işlemlerine ait sözleşmelerde bedellerin tahsili için fiili ihraç tarihinden itibaren 180 gündenfazla vade öngörülmesi durumunda, bedellerin yurda getirilme süresi vade bitiminden itibaren 90 günü geçemez. Öngörülen vadenin tespiti için ihracatçının yazılı beyanıyla birlikte vade içeren sözleşmenin ya da vadeyi tevsik niteliğini haiz proforma fatura veya poliçenin aracı bankaya ibrazı zorunludur. Bununla birlikte İran, Suriye ve Lübnan'a yapılan ihracat işlemleriyle ilgili olarak bedellerin yurda getirilmesine muafiyet tanınmakta iken, yeni düzenleme ile muafiyet tanınan ülke sayısı 29’a çıkarılmıştır. Bu ülkeler şunlardır:

B-Hangi Ülkelere Yapılan İhracatlara İlişkin Bedellerinin Sadece %50’sinin Türkiye’ye Getirilmesi Yeterlidir?

Hizmet ihracatı, transit ticaret, Türkiye'de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan satış, Türkiye'de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satış, mikro ihracat ve serbest bölge işlem formu kapsamında gerçekleştirilen 5.000,- ABD doları veya karşılığı döviz ya da Türk lirasını geçmeyen tutardaki ihracat işlemlerinde bedellerin tamamının tasarrufu serbest durumda iken, yeni düzenleme ile aşağıdaki ülkelere yapılan ihracat işlemlerinde bedellerin %50’sinin Türkiye’ye getirilmesi şartı getirilmiş, böylece geri kalan %50 ihracat bedelinin tasarrufu serbest bırakılmıştır. Tasarrufun %50’si serbest bırakılan ülkeler şunlardır:

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zekeriya Aslan - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.