Tebligatın amacı ve önemi-2

Geçen yazımda tebligat hukukunun genel prensiplerini ele almıştım. Ayrıntılı bir konu olduğu için bu yazımda da tebligat ile ilgili önemli hususlardan bahsedeceğim. Gerçek kişiye yapılacak tebligatın, muhatabın kendisine yapılması gereklidir. Ancak muhataba ulaşılamaması halinde tebliğ yapılacak kişi ile aynı konutta oturan kişilere veya hizmetçilerden birine yapılabilir. Muhatapla aynı konutta oturan kişi arasında, kan bağı veya yakınlık olması gerekmez ancak o konutta devamlı olarak oturuyor olması gerekir. Hizmetçi ise muhatap ile arasında devamlı bir iş ilişkisi bulunan kişiyi ifade eder. Günübirlik gelen yardımcıya veya misafire tebligat yapılamaz. Ayrıca tebligatın yapılacağı kişinin, gerçekte öyle olmasa bile, görünüş itibariyle on sekiz yaşından küçük olmaması ve açıkça ehliyetsiz olmaması gereklidir.

Muhatap veya muhatap yerine tebligat yapılan kişiye, evrak verilir ve imzalatılır. Bu hususu tebliğ memuru tutuğu tutanakta belirtir. Bu tarih muhatabın öğrenme tarihi olur ve tebliğle birlikte işlemeye başlayan süreler bu andan itibaren işler. Muhatap veya kendisine tebligat yapılabilecek kişilerden hiçbiri tebligat adresinde bulunmaz veya öğrenmeden imtina ederse izlenecek olan yöntem Tebligat Kanunu m.21’de şu şekilde düzenlenmiştir: “Kendisine tebligat yapılacak kimse veya yukarıdaki maddeler mucibince tebligat yapılabilecek kimselerden hiçbiri gösterilen adreste bulunmaz veya tebellüğden imtina ederse, tebliğ memuru tebliğ olunacak evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut zabıta amir veya memurlarına imza mukabilinde teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva eden ihbarnameyi gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırmakla beraber, adreste bulunmama halinde tebliğ olunacak şahsa keyfiyetin haber verilmesini de mümkün oldukça en yakın komşularından birine, varsa yönetici veya kapıcıya da bildirilir. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır. Gösterilen adres muhatabın adres kayıt sistemindeki adresi olup, muhatap o adreste hiç oturmamış veya o adresten sürekli olarak ayrılmış olsa dahi, tebliğ memuru tebliğ olunacak evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut zabıta amir veya memurlarına imza karşılığında teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva eden ihbarnameyi gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırır. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır. Muhtar, ihtiyar heyeti azaları, zabıta amir ve memurları yukarıdaki fıkralar uyarınca kendilerine teslim edilen evrakı kabule mecburdurlar.” Muhatabın tebligat adresinde bulunmaması halinde tebligatı almaya yetkili olan kişi muhatabın geçici olarak adresten ayrıldığını bildirse bile tebliğ edilen evrakı almak zorundadır. Tebliğ memuru ilgili kişinin beyanını tebliğ tutanağına geçirir ve evrakı teslim eder. Tebligatı almaya yetkili kişi tarafından evrak alındığı takdirde bu tarihte muhatabın kendisine tebligat yapılmış sayılır. Ancak bu kişiler evrakı almadan imtina eder veya beyanlarını imzalamadan kaçınırlarsa tebliğ eden memur bu hususu tutanağa yazıp imzalar.

 

Tebliğ evrakını kabulden çekinme halinde Tebligat Kanunu m.21 hükmü uygulanır. Muhatap adına evrakı almaya yetkili kişi evrakı teslim alırsa bu tarih tebliğ tarihidir. Eğer yetkili kişi evrakı kabul etmez ise tebliğ memuru evrakı muhtar veya ihtiyar heyeti ya da zabıta amir veya memurlarına bırakır ve muhatabın kapısına da ihbarname yapıştırır. Bu halde tebligatın ihbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarihten itibaren on beş gün sonra yapıldığı kabul edilir. Her halde tebligatın yapılıp yapılmadığı, kime yapıldığı ile tebligata ilişkin tüm hususlar tebliğ mazbatasında gösterilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erkan Kalaycı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.