Fabrika çatılarındaki ges’te üretilen elektriğin ne kadarlık kısmı satılamaz?

11.08.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Lisansız Elektrik Üretim Yönetmenliği ile; sanayi kuruluşlarının kendi tüketimlerinin gerektirdiği kurulu güçten daha fazla kurulu güce sahip olduğu için lisanssız olarak güneş enerjisi santrali (GES) kurma ve fazla elektriği sisteme satmaya imkan tanıyan düzenleme değiştirilmiştir.

A-Fabrika Çatılarındaki GES’te Üretilen Elektriğin Ne Kadarlık Kısmı Satılamaz?

Yönetmeliğe göre, bir yıllık dönemde tüketilen elektrik kadar, takip eden yılda satış hakkı elde edilecek. Yılın ilk ayından itibaren ihtiyaç fazlası enerjiye istinaden ödemeler yapılacak. Önceki yılın tüketimini aşan üretimler ise YEKDEM’e ‘bedelsiz katkı’ olarak aktarılacak. Eğer ilgili yılda tüketim, önceki yıl tüketimini aşarsa, ilgili yılın tüketim miktarı kadar satış yapılabilecek. YEKDEM’e bedelsiz olarak alınan kısım için sistem kullanım bedeli de alınmayacak.

 

1-Tüketim miktarı kadar üretilen enerjinin tüketim oranına mahsuplaştırılacak, bir tüketim miktarı kadar üretilen fazla enerji ise satışa konu edilecek, bu orandan daha fazla yapılan üretim ise ‘bedelsiz enerji’ olarak sisteme yansır.

2-Bedelsiz olarak sisteme giren enerjiden dolayı fabrika sahibi firmaya hiçbir ödeme yapılmaz.

3-Hesaplama yöntemine göre fazla üretilen elektrik YEKDEM sistemine ücretsiz olarak verilecek,

4-Yönetmelik, “tüketim kadar üretim” ilkesine göre ayarlanmış olup, kurulu gücü orantısız şekilde artırmaya, tüketim olmadan üretim yapmaya çalışanların önlenmesi amaçlanmıştır.

5-Yönetmelik ile temel olarak lisanssız elektrik üretim tesisi kurma aşamasında, tesisi kuracak şirketin tüketim gücü ile ilişkili bir tesis kurmasına yönelik düzenleme yapılmıştır.

6-Kurulacak lisanssız elektrik üretim tesisinin kurulu gücünün, ilgili firmanın sözleşme (tüketim) gücünün 2 katına kadar çıkabilmesine izin verilmiştir.

7-Yönetmelikle, tükettiği kadar elektriği şebekeye satma imkanı sağlanmıştır.

8- 1 kat üzerindeki kısım şebekeye ücretsiz ve bedelsiz verilir.

9-GES’lein, gerçekten ihtiyacı olan firmalar tarafından kurulması amaçlanmıştır.

 B-Fabrika Çatılarındaki GES’te Üretilen Elektriğin Satış Miktarı Nasıl Hesaplanır? 

Yönetmeliğe göre,

1-Bir yıllık dönemde tüketilen elektrik kadar, takip eden yılda satış hakkı elde edilecek,

2- Yılın ilk ayından itibaren ihtiyaç fazlası enerjiye istinaden ödemeler yapılacak,

3-Önceki yılın tüketimini aşan üretimler ise YEKDEM’e ‘bedelsiz katkı’ olarak aktarılacak,

4-İlgili yılda tüketim, önceki yıl tüketimini aşarsa, ilgili yılın tüketim miktarı kadar satış yapılabilecek.

5-YEKDEM’e bedelsiz olarak alınan kısım için sistem kullanım bedeli de alınmayacaktır.

 

Örnek-1:

Gebze OSB de kimya sektöründe faaliyet gösteren (K) Kimya A.Ş.’nin GES Elektrik üretimi ve tüketimi ile ilgili bilgiler şöyledir:

Örnek-2:

Bursa OSB de mobilya sektöründe faaliyet gösteren (M) Mobilya A.Ş.’nin GES Elektrik üretimi ve tüketimi ile ilgili bilgiler şöyledir

C-Firmalarca Fabrika Dışında Başka Bir Bölgede GES Nasıl Kurulabilir?

1-Organize sanayi bölgelerinde lisanssız üretim tesisi için yer bulamayan tüketicilerin başka dağıtım bölgelerinde, sanayi bölgeleri dışında tesis kurabilmeleri için aynı dağıtım bölgesi olması şartı kaldırılmıştır.

2-Sanayiciler ister OSB içinde ister dışında olsun başka bir dağıtım bölgesinde lisanssız üretim tesisi kurabilir.

3-Kojenerasyon tesisi bulunan sanayici, bu tesisinde kendine yeterli elektriği üretemiyorsa, başka bir bölgede lisanssız GES kurabilecek.

4-Sanayi tesisinin çatısındaki elektrik üretimiyle, başka bir yerdeki tüketim tesisi arasında ilişki kurulabilecek, tüketim mahsuplaşmasına dahil edilebilecek.

5-Tüketim amaçlı üretim tesisi kuran ancak aynı yerde daha fazla tesis kurma imkanı olmayan kişiler, üretimlerini karşılamak amaçlı başka yerlerde tesis kurabilecek.

6-OSB tüzel kişiliklerinin kurduğu lisanssız üretim tesislerinin üretim-tüketimi OSB ana sayaçlarından mahsuplaşabilecektir.

 D-Tarımsal Üreticiler ve Oteller Nasıl GES Kurabilir? 

Yönetmelik sayesinde sadece belediyeler ve sanayi bölgeleri değil, tarımsal üreticiler ve turizm işletmecileri dahil her abone grubundan vatandaş tükettiği enerjinin üreticisi olabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zekeriya Aslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.