Ozon tedavisi

Öğr. Gör. Dr. Levent BOSTANCI

SANKO Üniversitesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü

 Ozon tedavisi, çeşitli hastalıkların tedavisine destek olmak amacıyla hastaların dolaşım sistemlerine ozon ve oksijen karışımı uygulanması işlemidir.

Üç oksijen atomundan oluşan ozon; bakteri, virüs gibi mikroorganizmaları yok etme, bağışıklık sistemini düzenleyici, ağrı kesici, iltihap giderici özellikleri olan, normal oda ısısı ve basıncında hemen oksijene dönüşen okside edici bir gazdır. 

Ozon doğada renksiz, fırtınalı havaların sonrasında yüksek alanlarda ya da deniz kenarında algılanabilen, kendine özgü kokuya sahip bir gaz olmakla birlikte, medikal amaçlı kullanılan ozon, saf oksijen kullanılarak özel jeneratörlerle (ozon makinesi) sessiz elektrik deşarjıyla hazırlanır.

Ozonun etki mekanizması

Ozon, düşük dozlarda kullanıldığında kontrollü oksidatif stres oluşturarak, vücuttaki antioksidan savunma sistemlerinde çalışan enzimlerin uyarılmasını sağlar. Böylece etkilenen vücut bölgesi oksijenden zengin hale getirilerek toksinlerden arındırılır.

 

Ozon tedavisinin uygulandığı hastalıklar:

Ozon tedavisinin uygulandığı hastalıkları:

 

1. Ozon terapiyle, tedavide başarı elde edilen hastalıklar:

a) Fistül ve apseler, yatak yaraları, enfekte olan yaralar, diyabetik ayak yaraları kronik ülserler ile yanıklar,

b) Burger, iskemik kalp hastalığı, vb. ileri seviyedeki iskemik hastalıklar,

c) Lomber (bel) ve servikal disk hernileri (fıtıkları),

d) Yaşa bağlı gözde makuler dejenerasyon (Sarı Nokta Hastalığı-atrofik form),

e) Lokalize osteoartrit (eklem kireçlenmeleri),

f) Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji (yumuşak doku romatizması),

g) Ağız boşluğunda oluşan kronik, tekrarlayan enfeksiyon ile yaralar,

h) Bartholin apsesi ve vajinal candida enfeksiyonları,

ı) Vaskülit (FMF, Raynaud, Behçet Hastalığı),

i) Özellikle antibiyotik ve kimyasallara dirençli virüs, bakteri ve mantarlar, kronik ve akut enfeksiyon hastalıkları (Hepatit, Covid-19, HIV Herpetik Enfeksiyonlar ve Herpes Zoster, HPV ve candida enfeksiyonları vb.). 

2. Modern tedaviye destek şeklinde yararlanıldığında başarı şansı artan hastalıklar:

a) Kemoterapi ile radyoterapi,

b) Otoimmün hastalıklar (Ankilozan Spondilit, Multipl Skleroz, Romatoid Artrit, Crohn, erken dönem Parkinson, Ülseratif Kolit),

c) Pulmoner hastalıklar (İdiopatik Pulmoner Fibrozis, Astım, KOAH),

d) Cilt hastalığı (Psoriasis, Atopik Dermatit),

e) Hipertansiyon,

f)  Diyabetes Mellitus (Şeker hastalığı).

 Ozon tedavisi uygulama yöntemleri

Ozon sistemik ve topikal olmak üzere iki şekilde uygulanır. Sistemik uygulama yöntemlerinden majör ve minör otohemoterapi, rektal insuflasyon, direkt interarteryal ile intravenöz uygulamalar riskleri nedeniyle terk edilmiştir.

A. Sistemik uygulamalar

Major otohemoterapi

En çok bilinen major otohemoterapi aynı zamanda en yaygın uygulamadır. Periferal arterial dolaşım bozuklukları, inme sonrası, göz problemleri, diyabet ve diyabete bağlı oluşan damarsal ve sinirsel komplikasyonlar, kronik ve akut viral enfeksiyonlar, bağışıklık yetmezliği kaynaklı hastalıklar ve bazı kanserleri destekleyici tedavide, kas ve iskelet sistemi ile romatolojik rahatsızlıklar, kemik erimesi vb. kullanılmaktadır.

 Majör otohemoterapi hastadan alınan 50-100 ml. kanın vücut dışında özel sistemlerle doğru dozda ozon ile zenginleştirilmesiyle hazırlanır. Bu hazırlıktan sonra alınan kan hastaya geri verilir. Tedavide seansların sayısı, sıklığı ile uygulanacak ozonun dozu, hastanın genel durumu, yaşı ve esas hastalığı göz önüne alınarak doktor tarafından düzenlenir.

 Minör otohemoerapi

Minör otohemoerapinin başlıca endikasyonları alerjik bulgular akne, fronkilit gibi deri enfeksiyonlarıdır. Hastadan alınan 2-5 ml. venöz kanı 10 ml. ozon, oksijen gazı ile karıştırılır ve intramüsküler olarak yeniden hastaya enjekte edilir.

Rectal insüflasyon sistemik etkileri açısından majör otohemoterapi uygulanmayan hastalardan (damar yolu problemi olan, düşkün hastalar vs.) bir alternatiftir. Ayrıca lokal etkilerden dolayı ülseratif kolit, crohn hastalığı, proktit anal fistül ve fissürlerde de kullanılır. Aynı zaman da çocuk ve bebek hastalar için de güvenli ve kolay uygulama yoludur. 

B. Tropikal uygulamalar

Tropikal yöntemler; düşük basınçlı ozon gazı uygulamaları, ozonize su uygulamaları, eklem içi ozon enjeksiyonu, intradiskal ozon enjeksiyonu, ozon torbalama, vajinal uygulama, kulak içi uygulamalardır.

 İntraartiküler (eklem içi) uygulamalar: Eklem içi uygulamalar başta diz olmak üzere, kalça, omuz, ayak bileği ile diğer eklemlerde tercih edilen bir uygulamadır. Enflamatuvar / dejeneratif hastalıklar yanında spor yaralanmaları sonrasında da sıklıkla kullanılır.

Paravertebral kas için ozon enjeksiyonu:

Paravertebral kas için ozon enjeksiyonu çok basit ve popüler bir uygulama yöntemidir. 

Problemli diskin üzerine, altına, sağına, soluna ozon enjeksiyonları yapılarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca hasta sedasyon durumundayken, radyolojik görüntüleme yöntemleri yardımıyla direkt disk içine ozon uygulandığında mekanik olarak diskin boyutunda küçülmeyle birlikte biyokimyasal olarak enflamasyonun da azaldığı ispatlanmıştır.

İntradiskal ozon uygulamaları: Endikasyonları, cerrahi endikasyonlarla aynı olduğundan, intradiskal ozon uygulamaları cerrahi öncesi uygulanabilecek tedavi seçeneklerinden biridir.

Deri içi ya da deri altı ozon uygulamaları: Ağrının kontrol edilebilmesi için tetik noktalara veya akupunktur noktalarına uygulanabilir. Tetik nokta uygulamaları lokal anestezi ile yapılabilir.

Yan etki ve komplikasyonlar 

Kolay ve ucuz uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. Uygulanmayı eğitimli bir kişinin yapması ve teknikler ile yan etkiler konusunda deneyimli olması gerekir. Eğitimli ve deneyimli ellerde ozon tedavisinin uygulanmasıyla yan etkiler neredeyse yok denecek kadar azalacaktır. Bugüne kadarki yan etkilerin geneli uygulama hataları sonucu oluşan komplikasyonlardır.  Bilhassa majör otohemoterapi uygulanması G6PDH eksikliği (favizm) (bakla yedi sarardı hastalığı), kontrolsüz hipertiroidi, kanama bozukluğu olanlar, ağır kardiyovasküler vb. hastalıklar için önerilmez.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sağlık Köşesi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.