DİİB’TE HANGİ İHLALLERDE İNDİRİMLİ TEMİNAT UYGULANMAZ VE YENİ DİİB VERİLMEZ?

 

Dahilde İşleme Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına İlişkin 6030 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve Dahilde İşleme Rejimi Tebliği ( İhracat: 2006/12)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat: 2022/06) ile Dahilde İşleme İzni, Ek Süre, Haklı Sebep, Mücbir Sebep, İhracat Taahhüdünün Kapatılması gibi alanlarda düzenlemeler yapılmıştır:

 

A-DİİB’te Hangi İhlallerde İndirimli Teminat Uygulanmaz ve Yeni DİİB Verilmez?

 

DİİB kapsamında ithal edilen eşyanın işlem görmüş ürün olarak ihraç edildiğinin tespiti kaydıyla, belge kapsamında ithal edilen eşyanın tamamı ihraç edilen işlem görmüş ürünün elde edilmesinde kullanılmış olsa dahi döviz kullanım oranının bu Karara istinaden yayımlanan tebliğle belirlenen oranları geçmesi halinde,

1-DİİB sahibi indirimli teminat hakkına sahip firma adına düzenlenmiş ve düzenlenecek belgeler/izinler kapsamında, Bakanlıkça uygun görüldüğü tarihten itibaren 6 ay süreyle indirimli teminat uygulanmaz ve söz konusu firmaların bu fıkra kapsamında 2 takvim yılı içerisinde müteakip ihlallerinde teminat oranı, Bakanlıkça uygun görüldüğü tarihten itibaren 6 aylık süre ile ithalattan doğan vergi tutarının 2 katına kadar artırılır. Ayrıca, indirimli teminat hakkına sahip olmayan firmaların her bir ihlalinde teminat oranı, Bakanlıkça uygun görüldüğü tarihten itibaren 6 aylık süre ile ithalattan doğan vergi tutarının 2 katma kadar artırılır.

2-Önceden ihracat veya önceden ithalat şartının ihlal edilmesi halinde ihlali gerçekleştiren firmaya, yukarıdaki müeyyidenin yanı sıra, ilk ihlalde 3 ay süreyle, 2 takvim yılı içerisinde gerçekleşen müteakip ihlalde ise 6 ay süreyle;

a- DİİB düzenlenmez,

b-;hlali gerçekleştiren firma başka bir firmanın belgesine/iznine yan sanayici, temsilci ithalatçı veya aracı ihracatçı olarak eklenmez,

c-Bu firmanın mevcut belgelerine/izinlerine ek süre verilmez ve revize başvuruları değerlendirilmez.

 

  

B-Dahilde İşleme Rejiminde Döviz Kullanım Oranı Nasıl Hesaplanır?

 

1-Döviz Kullanım Oranı:

 

Döviz kulanım oranı, şartlı muafiyet çerçevesinde firmaların gerçekleştirdikleri ithalatın CIF bedelinin, FOB ihracat bedeline oranıdır.

 

                                               CIF İthalat Bedeli

Döviz Kullanım Oranı =---------------------------------

                                               FOB İhracat Bedeli

 

2-Sektörel Bazda Döviz Kullanım Oranları:

 

 

Örnekler

 

Buna göre, yukarıdaki tabloda eksik ihracat yapan firmalara;

1-6 ay süreyle indirimli teminat uygulanmaz

2- a- DİİB düzenlenmez,

b-;İhlali gerçekleştiren firma başka bir firmanın belgesine/iznine yan sanayici, temsilci ithalatçı veya aracı ihracatçı olarak eklenmez,

c-Ek süre verilmez ve revize başvuruları değerlendirilmez.

 

C-DİİB’ İçin Hangi Kuruma Müracaat Edilir?

 

Dahilde işleme izni; İhracat Genel Müdürlüğünün görüşü alınmak suretiyle Gümrükler Genel Müdürlüğünce belirlenen uygulama esasları çerçevesinde elektronik ortamda gümrük idaresince verilir.

 

D-DİİB’ Ne Zamana Kadar Revize Edilebilir?

 

Dahilde işleme izni, taahhüt kapatma işlemleri sonuçlandırılıncaya kadar revize edilebilir. Dahilde işleme iznine ilişkin revize müracaatı, ilgili firma tarafından gerekli bilgi ve belgeler ile birlikte ilgili gümrük idaresine yapılır. Yapılan revize müracaatı gümrük idaresince sonuçlandırılır ve firmaya bildirilir.

 

 

 

E-DİİB’te Kaç Ay İçinde Ek Süre Alınır?

 

  Dahilde işleme iznine ek süre almak için Gümrükler Genel Müdürlüğünce belirlenen uygulama esasları çerçevesinde, izne ilişkin ithalat beyannamesi bilgisi, gerçekleştirilen ihracata ilişkin liste ve bu listede yer alan gümrük beyannamelerinin iznin ihracat taahhüdünün kapatılmasında kullanılacağına ve bu bilgilerin doğruluğuna dair taahhütname ile birlikte en geç izin süresi sonundan itibaren 2 (iki) ay içerisinde ilgili gümrük idaresine başvurulur.

 

               Kaynak:

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zekeriya Aslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.