VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN FİRMALAR, %5 KURUMLAR VERGİSİ İNDİRİMİNDEN NASIL YARARLANABİLİR?

A-Vergisini Düzenli Ödeyen Firmalar, %5 Kurumlar Vergisi İndiriminden Nasıl Yararlanabilir?

 

6824 sayılı Kanun ile 01.01.2018 tarihinden itibaren verilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde uygulanmak üzere Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 121’inci maddesinde vergisini zamanında ödeyen kurumlar vergisi mükellefleri, yıllık kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin %5’ini, ödenmesi gereken vergiden indirim imkanı getirilmiştir.

1- Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar ile kurumlar vergisi mükelleflerinden belirlenen şartları taşıyanların yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin %5'i, ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirilmektedir.

2- İndirilecek tutarın ödenmesi gereken vergiden fazla olması durumunda kalan tutar, yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihi izleyen bir tam yıl içinde mükellefin beyanı üzerine tahakkuk eden diğer vergilerinden mahsup edilebilir.

3- Bu süre içinde mahsup edilemeyen tutarlar red ve iade edilmez. Gelir vergisi mükelleflerinin yararlanacağı indirim tutarı, ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle beyan edilen kazançların toplam gelir vergisi matrahı içerisindeki oranı dikkate alınmak suretiyle hesaplanan gelir vergisi esas alınarak tespit edilir.

4- Şu kadar ki hesaplanan indirim tutarı, her hâl ve takdirde 323 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 01.01.2023 tarihinden itibaren verilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde uygulanmak üzere 4.400.000. TL Türk lirasından fazla olamaz.

VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN FİRMALAR, %5 KURUMLAR VERGİSİ İNDİRİMİNDEN NASIL YARARLANABİLİR?

B-Vergisini Düzenli Ödeyen Firmalar, %5 Kurumlar Vergisi İndiriminden Yararlanmak İçin Hangi Koşulları Taşımalıdır?

 

Söz konusu indirimden faydalanabilmek için;

1- İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerinin kanuni süresinde verilmiş olması, Kanuni süresinde verilen bir beyannameye ilişkin olarak kanuni süresinden sonra düzeltme amacıyla veya pişmanlıkla verilen beyannameler bu şartın ihlali sayılmaz.

2-Belirtilen süre içerisinde kesinleşmiş olması koşuluyla vergi beyannamelerindeki vergi türleri itibarıyla ikmalen, re'sen veya idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmaması Kesinleşen tarhiyatların, indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl için geçerli olan indirim tutar sınırının %1'ini 2023 yılında belirlenen 4.400.000.-TL X %1 =44.000.-TL aşmaması durumunda bu şart ihlal edilmiş sayılmaz.

3-Verilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde uygulanmak üzere indirimin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarih itibarıyla, vergi beyannameleri üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenmiş olması,

4-Vergi aslı vergi cezaları ile fer'i alacaklar dâhil 1.000 Türk lirasının üzerinde vadesi geçmiş borcunun bulunmaması şarttır.

5- İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile önceki dört takvim  yılında Vergi Usul Kanunu uyarınca kaçakçılık suçu fiillerinin işlenmemiş olması gerekmektedir.

 

C-Verilmesi Gereken Beyannameler Hangi Beyannamelerdir?

 

Verilmesi gereken vergi beyannameleri ibaresi, yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannameleri, geçici vergi beyannameleri, muhtasar, muhtasar ve prim hizmet beyannameleri ile Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine verilmesi gereken katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi beyannameleri olarak belirtilmiştir.

 

VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN FİRMALAR, %5 KURUMLAR VERGİSİ İNDİRİMİNDEN NASIL YARARLANABİLİR?

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zekeriya Aslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.