Asım Güzelbey ile dobra dobra... HER ŞEYİ ANLATTI!

Büyükşehir Belediye eski Başkanı Asım Güzelbey, 9 yıl sonra ilk kez konuştu, siyasi hayatında ne yaşadıysa hepsini PUSULA'ya anlattı. 2023 seçimlerinde kesinlikle aday olmayacağını belirten Güzelbey, 2024 yerel seçimleri için açık kapı bıraktı. 2015'te Milletvekili aday adayı olmasını hayatının hatası olarak değerlendiren Güzelbey, "Abdulhamit Gül, listeye girmemi engelledi" dedi.

Büyükşehir Belediye eski Başkanı Asım Güzelbey, 9 yıl sonra ilk kez konuştu, siyasi hayatında ne yaşadıysa hepsini PUSULA'ya anlattı. 2023 seçimlerinde kesinlikle aday olmayacağını belirten Güzelbey, 2024 yerel seçimleri için açık kapı bıraktı. 2015'te Milletvekili aday adayı olmasını hayatının hatası olarak değerlendiren Güzelbey, "Abdulhamit Gül, listeye girmemi engelledi" dedi.

MÜMİN GEÇİNEN MÜNAFIKLAR ADAYLIĞIMI ENGELLEDİ...
2015'TE ADAY OLMAK HAYATIMIN HATASI OLDU...
ABDULHAMİT GÜL BENİM MİLLETVEKİLİ OLMAMI İSTEMEDİ
FATMA HANIM "ADAYIMIZ OLUR MUSUN" DEDİ...
ÖKKEŞ ERUSLU İLE HELALLEŞTİM...
ALİ BABACAN'A "PARTİ KURMA, AK PARTİ'DE MÜCADELE ET" DEDİM
DEVA PARTİSİ İL BAŞKANINI BEN BELİRLEMEDİM...
CHP-İYİ PARTİ İTTİFAKININ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN DOLAYLI TEKLİF GELDİ...
İYİ PARTİ 2018'DE 1. SIRAYI TEKLİF ETTİ...
İYİ PARTİ'NİN ADAYI OLSAYDIM, AK PARTİ'NİN VEKİLİ 6'YA DÜŞERDİ
ÖZHASEKİ İLE ÇOK YAKINIM, BAŞKA PARTİYE GİDERSEM ONUN YÜZÜNE NASIL BAKARIM
FATMA ŞAHİN, FUAT ÖZÇEREKÇİ'Yİ GÖREVDEN ALMAMI İSTEDİ
GÖREV TESLİMİNDE YAŞANANLAR, TÜRK SİYASİ TARİHİNDE KARA BİR LEKE...
2024'TE ADAY OLABİRİM AMA...
FATMA ŞAHİN'İN İLK DÖNEMİ FACİA, İKİNCİ DÖNEMİ ÇOK İYİ...
AK PARTİ'YE BORCUMU 2018 SEÇİMLERİNDE ÖDEDİM
EŞİME GELEN TELEFON HEPİMİZİ ŞOKE ETTİ…
FATMA ŞAHİN ANKARA'DA ÇOK GÜÇLÜ VE İSTEDİĞİNİ ALABİLİYOR
TAHMAZOĞLU HALKA DOKUNUYOR, FADILOĞLU BİLİMSEL İŞLER YAPIYOR...
ELİNE TOP TÜFEK ALMAYAN 70 YAŞINDAKİ KADIN %1 HİSSESİ İÇİN CEZAEVİNDEYSE, DÖNEMİN ADALET BAKANININ VİCDANI UMARIM RAHATTIR

Gaziantep'te iki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan ve önemli projelere imza atan Asım Güzelbey, görev süresinin ardından, dünya turuna çıkmıştı. 9 yıl boyunca bir yandan dünya turu yapan, diğer yandan Estonya'da yaşayan Güzelbey, Gaziantep'e kesin olarak dönüş yaptı. Akyol Mahallesi'nde eski bir Antepevi'ni kiralayarak kendisine ofis yapan Güzelbey, vaktinin neredeyse tümünü burada geçiriyor.

İLK KEZ PUSULA'YA KONUŞTU...

Asım Güzelbey, 9 yıl aranın ardından ilk kez PUSULA'ya konuştu. Antepevi'nde kendisini ziyaret eden Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Demir'e açıklamalar yapan Güzelbey, 10 yıllık siyasi hayatı ve 9 yıllık siyasetten uzak dönemi hakkında çok önemli açıklamalar yaptı. Her soruya içtenlikle cevap veren Güzelbey, 2023 seçimleri için Fatma Şahin'in kendisine adaylık teklifinde bulunduğunu ama kabul etmediğini dile getirirken, yakın tarihte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı diyaloğunu da anlattı.


Mehmet Demir: Belediye başkanlığınızın ardından, sürpriz şekilde 1 Kasım 2015 milletvekili seçimleri için Ak Parti'den aday adayı oldunuz. Herkes sizi listede banko beklerken, sıralamaya alınmadınız. O süreçte neler yaşandı?

Asım Güzelbey: Bana AK Parti’den 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri için milletvekilliği teklifi gelmişti. Gönüllü olmamama rağmen arkadaşlardan ciddi bir baskı olmuştu. Keşke o başvuruyu yapmamış olsaydım. O müracaat ile beraber aleyhimde öyle bir fırtına koparıldı ki duyduklarıma ben bile şaşırdım. Sonrasında ise bu iftirayı atanların kimler olduğunu öğrendim. AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyup Özkeçeci, bu isimlerin kimler olduğunu daha iyi biliyor. İl Başkanı Eyup bey, çok düzgün ve kaliteli bir adam, kendisini takdir ediyorum.

PARTİ İÇİNDE BENİ ÇEKEMEYENLER...

Mehmet Demir: Kim bunlar?

Asım Güzelbey: Beni o dönemde partinin Genel Sekreteri olan Haluk bey aradı. Hakkımda söylenenleri aktardı, ben de müracaatımı hemen geri alabileceğimi söyledim. Benim Hakkı'mda öyle iftiralar atmışlar ki, duyduklarıma ben bile şok oldum. Güya Büyükşehir Belediye Başkanlığım dönemimde İsraillilere toprak satmışım. Ben kimim ki İsraillilere toprak satayım? Benim Gaziantep’te bir metrekare arazim bile yok, ben emlakçıda değilim. 2015 seçimlerinden sonra Gaziantep'ten Bakan olan arkadaş Cumhurbaşkanı Erdoğan'a giderek , ‘’Benim için kanser hastası, 3 aylık ömrü kaldı’’ demiş. Ben bunları hoş karşılamadım. Üstelik dindar geçinen bu arkadaşların bir kere şunu bilmeleri gerekir; İnsanlar hastalıkla ölmez, ecelleriyle ölürler. 2015 yılında ciddi bir ameliyat geçirdim. Yoğun bakımda tedavi gördüm, ama çok şükür şu anda bir sağlık sorunum yok. Bu insanları Allah'a ve vicdanlarına havale ediyorum.

Mehmet Demir: Ökkeş Eruslu ile bir dönem sert çatışma yaşadınız, o günler de neler oldu?

Asım Güzelbey: Evet, İl Başkanımız Ökkeş Eruslu ile bazı sorunlarımız oldu. Sorunlar tamamen dünya görüşlerimizin farklı olmasından kaynaklanmıştır. 10 yıl boyunca Ökkeş Bey benden asla menfaat işi talep etmemiştir. Dürüst bir insandır. Görev sürem bittiği gün kendisinin yanına gidip helalleştim. Şu anda iyi bir dostuz. Allah kendisine selamet versin.

Mehmet Demir: Sizin için mason diyenler de oldu ama...

Asım Güzelbey: Evet, onu diyen de oldu. ‘’Bu adam Masondur’’ diyerek politika yürütmeye çalıştılar. Ne yazık ki, bunu söyleyenler benim yakınımdaki insanlar. Bu da beni siyasetten soğuttu.

Mehmet Demir: 2 dönem belediye başkanlığınızın ardından, 2014'de kendi isteğinizle mi ayrıldınız, yoksa aday olmak istediniz de, yapılmadınız mı?

Asım Güzelbey: Belediye başkanlığım döneminde öyle dedikodular çıkardılar ki, beni soğuttular. 2013 yılında Genel Merkeze giderek, tekrar aday olmayacağımı söyledim. Rahmetli Hasan Celal Güzel, Recep Tayyip Erdoğan ile sık sık görüşüyordu, ona da rica ettim. Tayyip bey ile yaptığı bir görüşmede, ‘’Bizim Asım artık devam etmek istemiyor, müsaade istiyor’’ dediğini biliyorum. Tayyip bey, ‘’Neden?’’ diye sorduğunda, ‘’2004 yılında ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda Gaziantep halkına bir söz vermiş. Demiş ki, ‘’Ben iki dönem belediye başkanlığı yapacağım.’ Ve ben bunu yazılı olarak da deklare etmiştim. Hayatta hiç sözümden dönmedim ve benim hayatımın her aşaması planlıdır. Mesela aracıma binip İzmir’e gideceğim zaman, hangi tesiste mola vereceğimi, İzmir’e saat kaçta varacağımı, az çok kafamda planlarım. Benim yolcuğum bile planlıdır. Benim doktorluk hayatım da planlıydı. Doktorluk yaparken de, ‘’30 yıl doktorluk yapacağım, 30 yılın sonunda ise biraz daha kendime zaman ayıracağım’’ diye düşünmüştüm.

2015'TE MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK HAYATIMIN HATASI OLDU...


Mehmet Demir: Hayatınızın her kademesini planlarken, 2014'de siyasete nokta koydum sözünüze rağmen, 2015'te neden siyasete yeniden atılmak istediniz?

Asım Güzelbey: 2015 yılında milletvekili aday adayı olmak benim hayatımın hatasıdır. Üstelik bana, ‘’aday ol’’ diye baskı yapan, beni partiye davet eden, ‘’Milletvekili ol, sana ihtiyacımız var’’ diyen insanlar, daha sonra aleyhimde yalan yanlış, iftira atan insanlardı. Ben siyaseti böyle algılamıyorum, siyaset dürüst insanların yapması gereken bir iştir. Entrika eşittir siyaset değildir benim için. Dürüstlük eşittir siyasettir. Maalesef bu kazığı yedim, bu da bana ders oldu. Bir daha asla siyasi bir oluşumda olmayı düşünmüyorum.

Mehmet Demir: Peki, 2014'de aday olmak isteseydiniz aday gösterilir miydiniz?

Asım Güzelbey: 2014 yılında yapılan Yerel Seçimlerde adaylık düşüncem kesinlikle yoktu. Ancak aday olmak isteseydim, olurdum. AK Parti, beni aday gösterir miydi onu bilmem. Yerimde gözü olanların çıkarttığı bir sürü yalan ve iftiralar vardı. O zaman bağımsız aday olarak seçimlere katılırdım. Sonuç Fakıbaba'nın Şanlıurfa'da yaptığı gibi olurdu. Halkın teveccühünü baskı ile kıramazsınız. Ben bugün şehirde çok gezmek istemiyorum. İnsanlar bana o kadar ilgi gösteriyorlar ki ben bu ilgiden rahatsız oluyorum. Bazı siyasiler görevleri bittikten sonra şehirde dolaşmaya korkarlar, benim ki ise tam tersi. Ben ilgiden rahatsız olduğum için şehirde çok fazla dolaşmak istemiyorum. Çünkü ben belediye başkanlığım dönemimde de korumalarla birlikte dolaşmadım. Evimden şahsi aracımla çıkardım, Belediyeye gelirdim, sonrasında ise resmi işlere Belediyenin aracı ile giderdim. Hiçbir zaman da devletten koruma talep etmedim, sadece devletin bana verdiği resmi koruma vardı. O da resmi programlarda yer alırdı. Özel ziyaretlerime, eş dost ziyaretlerime asla korumayla gitmedim. Şu anda bile devlet bana koruma tahsis etmek istemesine rağmen ben bunu kabul etmiyorum. Halkımdan beni kim koruyacak? Ben takdiri ilahiye inan bir insanım. Sabancı, Allah rahmet eylesin, dünyanın en iyi korunan tesisinde kendi yakınları tarafından katledildi. Onun için tevekküllü olmak gerekir. Doktorluk dönemimde kayıtlı 20 bin Gaziantepli ve çevre illerden gelen hastaları ameliyat ettim. Şimdi bile her gittiğim yerde, aile fertlerini ameliyat ettiğimi söyleyen insanlara rastlıyorum. Bunların içerisinde beni en çok mutlu eden ise, ‘’Benim yakınımı ameliyat edip, ücret almamışsın. Allah razı olsun’’ denmesi bana en büyük mutluluk oluyor.

Mehmet Demir: Gittiğiniz yerlerde, ‘’sizi yeniden sahalarda görmek istiyoruz’’ diyenler oluyor mu?

Asım Güzelbey: Tabi gittiğim yerlerde bu tür, sorularla karşılaşıyorum. Doktorluk, mühendislik, eczacılık birer meslektir. Ancak siyaset bir meslek değildir, görev yeridir. İnsan, görevi bittiği zaman geriye dönüp bakmamalıdır. ‘’Horoz ölür, gözü çöplükte kalır’’ derler. Ben onlardan olmamaya gayret ettim. Doktorluğu bıraktım, dönüp bakmadım. Bir muayenehane açsam, yine hastalarım olur. Artık daha genç insanların bunu yapması gerektiğine inanıyorum. Biz görevimizi tamamladık, artık emeklilik yaşıyorum. Yaklaşık 9 yıl oldu. Dünyada görmek istediğim yerleri görüyorum, geziyorum. Halen kitap okuyorum. Bu konuda emeğim ve çabam var.

ABDULHAMİT GÜL MİLLETVEKİLİ OLMAMI İSTEMEDİ


Mehmet Demir: Seçim öncesi Gaziantep’e dönüşünüz ile birlikte, ‘’Asım Güzelbey, siyasete mi atılıyor?’’ sorusu çokça gündem oluyor. Bu yönde bir hazırlığınız var mı?

Asım Güzelbey: Ben de bir siyaset hazırlığı yok. 2015 seçimlerinde Abdulhamit Gül benim milletvekili olmamı istemedi, engelledi. Bu beni siyasetten daha da soğuttu. Başka partilerden vekillik teklifleri geldi, isteseydim şu anda meclisteydim. Ancak ben siyaset defterini kapattım, daha genç insanların önünü açmak gerekiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ‘’Hep ben, hep ben’’ diyen 70 yaşındaki insanların yeri olmaması gerektiğine inanıyorum. Ben bugün başka bir iş yaparken bile 40 yaşındaki oğluma, 30 yaşındaki kızıma soruyorum. Genç insanların önünün açılması gerektiğine inanıyorum. Siyasetin bir meslek olmadığını, bir görev olduğunu, bunun da belirli süreçler içerisinde olması gerektiğine inanıyorum. O süreç bittikten sonra ise bir kenara çekilmek gerekir. Ancak tecrübelerinde faydalanılmak istendiğinde tabi ki yardımcı olunmalı.

FATMA HANIM "ADAYIMIZ OLUR MUSUN" DEDİ...


Mehmet Demir: Kulislerde, Fatma Şahin'in de size adaylık teklifinde bulunduğu söyleniyor...

Asım Güzelbey: Evet, Fatma Hanım bana, ‘’milletvekili olur musun?’’ diye sordu. Ben de kendisine teklifinden dolayı teşekkür ettim. Eğer ki milletvekili olmak istesem, bir önceki milletvekili seçimlerinde gelen teklifi kabul ederdim. O dönem, İyi Parti'den gelen teklifi kabul etmedim.

ALİ BABACAN'A "PARTİ KURMA, AK PARTİ'DE MÜCADELE ET" DEDİM


Mehmet Demir: DEVA Partisi kuruluş sürecinde sizinle görüşmeler olduğunu biliyorum. O dönemde Nasıl bir temasınız oldu?

Asım Güzelbey: DEVA Partisi kurulurken Sayın Ali Babacan tarafından arandım. O tarihlerde Peru’da idim. Peru ile Türkiye arasında 12 saat farkı var. Sayın Babacan’ın mesajını gördüm ve ertesi gün kendisini aradım. Sayın Babacan bana, ‘’beraber olalım’’ teklifinde bulundu. Ben de, siyaset defterini kapattığımı söyledim. Ayrıca Sayın Babacan’a, ‘’Siz başarılı bir Ekonomi Bakanısınız. Ben sizin yerinizde olsam AK Parti içerisinde kalıp fikirlerimi söylerim. Çünkü ana partinde ayrılarak kurulan partiler, Türkiye’de çok fazla yer tutmuyor. Ekonomi bu kadar zor durumda iken nasıl böyle bir işe cesaret ediyorsunuz?’’ diye sordum. Bana orada çok enterasan bir şey söyledi. Dedi ki, ‘’Türk ekonomisini düze çıkarmak çok da zor değil. Ama Türk ekonomisini şu andaki sorunu kendinden kaynaklanmıyor, hukuktan kaynaklanıyor. Türkiye’de ekonomiyi düzeltmek için önce hukuku düzeltmek gerekiyor. Eğer hukuk düzelirse ekonomide kendiliğinden düzelir’’ dedi. Öncesinde buna çok anlam verememiştim ancak daha sonra gördüklerimiz ve yaşadıklarımız, Türkiye’nin en büyük probleminin ekonomi değil hukuk olduğuna beni inandırdı.

Mehmet Demir: DEVA Partisi Gaziantep teşkilatının kurulumunda Necati Binici'nin il Başkanı olması için kulis yaptığınız çok konuşuldu?

Asım Güzelbey: DEVA Partisi’de il başkanlığı için Necati Binici'nin adı geçiyordu. Büyükşehir Belediyesi’nde benim siyasi danışmanım idi. Son derece başarılı bir isimdir. Bu başarısı daha çok benim ile birlikte olduğu içindi. Başkaları ile başarılı olup olmayacağı ile ilgili bir fikrim yok. DEVA Partisi’nde de Mehmet Emin Ekmen dışında da bir çok tanıdığım var. Zaman zaman beni arayıp bir siyasi analiz yapmamı istediler. Hepsine de siyasi analiz yapıp gönderdim.

DEVA PARTİSİ İL BAŞKANINI BEN BELİRLEMEDİM..

.
Mehmet Demir: DEVA Partili Mehmet Emin Ekmen Gaziantep'te sizi ziyaret etmişti. Ona hangi önerilerde bulundunuz?

Asım Güzelbey: İl başkanlığı için isim önerisinde bulunmadım. DEVA Partisinin çalışma sistemi daha farklı, biraz daha bilimsel çalışıyorlar. Bir takım kriterleri vardı ve bu çerçevede İl Başkanını belirlediler. Seçilen Ertuğrul bey bir dönem birlikte çalıştığımız bir isim. Son derece kabiliyetli bir arkadaştır. Keşke dışlanmasaydı, AK Parti’de kalsaydı. Bana göre mecliste olması gereken insanlardan birisiydi. Ertuğrul Beyi bana sorduklarında olumlu referans verdim. Ancak Ertuğrul beyi İl Başkanlığına seçen ben değilim. DEVA Partisi’nde, kişilere bağlı kalınmadan bir algoritma kapsamında çalışma yapıldı. Birkaç defa mülakat yapıldığını biliyorum. İl başkanı adayı olan isimler arasında da Ertuğrul Kaya ön plana çıkmış görünüyordu. Bana kimi sorarlarsa çekinmeden onunla ilgili görüşlerimi bildiririm.

Mehmet Demir: Yakın dostunuz Fakıbaba, yakın tarihte İYİ Parti’ye katıldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Asım Güzelbey: Ahmet Eşref Fakıbaba, benim siyasetten değil, doktorluktan kalma bir arkadaşım. 40 yıllık bir dostluğumuz var. Hemen hemen her haftada bir konuşuruz, siyasi analiz yaparız. En son ayrılmaya karar verdiğinde, bana nedenlerini anlatınca, kararının doğru olduğuna inandım. Yaşadığı sorunlar ciddi sorunlardı. Bu noktada, partiyle birlikte milletvekilliğinden de istifa etmenin doğru bir iş olacağına istişare ettik. Bence doğru bir iş yaptı. Milletvekilliğinden istifa etmezseniz, vekil seçildiğiniz partinin oyları ile seçildiğiniz için o partililere ihanet etmiş olursunuz. Seçildiği partiden ayrılıp başka partiye katılan milletvekillerini asla tasvip etmedim. Partiden istifa eden insanların milletvekilliğinden de istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki herkes kendi kararını kendi verir.

CHP-İYİ PARTİ İTTİFAKININ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN DOLAYLI TEKLİF GELDİ...

Mehmet Demir: Fakıbaba’nın ardından yakın dostu Asım Güzelbey’in de İYİ Partiye katılacak iddiaları gündem geldi. Böyle bir düşünceniz var mı?

Asım Güzelbey: Bana Fakıbaba’nın öncesinde de İYİ Parti’den teklif geldi. 2018 yılında isteseydim milletvekili olabilirdim. 2019 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusunda bir teklif gelmedi. Bu yönde iddialar ortaya atıldı ancak Meral Akşener ya da Kemal Kılıçdaroğlu tarafından böyle bir teklif bana sunulmadı. İstanbul’da tanıdığım bir profesör arkadaşım bana şunu söylemişti; ‘’Eğer sen kabul edersen CHP Gaziantep’ten aday göstermeyecek, sen İYİ Parti’den aday olur musun?’’ dedi. Ben de siyaseti bıraktığımı ve tekrar dönmeyi düşünmediğimi söyledim. CHP’nin Gaziantep’te güçlü iken Büyükşehir Belediyesi’ni İYİ Parti’ye bırakmasını garipsedim. Buna oldukça şaşırdım. İYİ Parti Kahramanmaraş’ta güçlü iken gelip Gaziantep’ten aday gösterilmesi yanlış bir karar idi. Tabi ki bu kendi takdirlerinin. İYİ Parti ile temaslarımız oluyor. Antakya Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, benim çok yakın arkadaşım. İskenderun’da bir okul açılışı için gittiğim zaman bir araya geldik, uzun uzun istişare ettik. İYİ Parti’ya katılmam gerektiğini söyledi. AK Parti’nin beni dışladığını söyledi. Ben de, siyasetten soğuduğumu, tekrar girmeyi düşünmediğimi söyledim. Benim düşüncem, kendi partinizde istifa edip gittiğiniz zaman ne gittiğiniz yere yaranabilirsiniz ne kaldığınız yerde size saygı duyulur. O nedenle insanlar partisinde kalmalıdır. Ha partiniz sizi istemiyorsa benim gibi siyasetten çekilirsiniz. Hiçbir siyasi toplantıya gitmezsiniz. Mehmet Özhaseki ile çok yakınız, başka partiye gidersem onun yüzüne nasıl bakarım?

Mehmet Demir: Mehmet Özhaseki veya Menderes Türel’den siyasete dönüş konusunda bir talep geldi mi?

Asım Güzelbey: Menderes Türel benim çok yakın dostum, oğlumun da iş ortağı. Onlar benim fikrimi bildikleri için bana herhangi bir teklifte bulunmadılar. İnsanlar verdikleri sözleri tutmalı. Ben kendi kararımı kendim veririm, kimsenin etkisinde kalmam. Bu tamamen bir tercihtir. Genç insanların önlerini açmak gerek, onlar bir şey sordukları zaman onlara yol göstermek de bizim görevimizdir. Siyasette sadece genç insanlar olmamalı, tecrübe de gerek. O tecrübeli isimlerin biraz geri planda kalıp gençlere bildiklerini anlatması, kararı ise gençler vermeli.

ERDOĞAN, "ASIM BEY'E PARTİDE BİR GÖREV VERELİM" DEDİ, BEN "GENÇLERİ DEĞERLENDİRİN" DEDİM...

Mehmet Demir: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşmeniz oldu mu?

Asım Güzelbey: Eski Belediye Başkanları ile yapılan toplantıda bana da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olduğu masada yer ayırtılmıştı. Tayyip beyin yanında Binali Yıldırım, Fuat Oktay, Mehmet Özhaseki ve ben vardım. Bana neler yaptığımı sordu, ben de emeklilik hayatımı sürdürdüğümü söyledim. Kaç yaşında olduğumu sordu, ben de kendisinden 4 yaş büyük olduğumu söyledim. Yaşımın o kadar büyük olduğunu öğrenince şaşırdı. Mehmet Özhaseki, Estonya’da yaşadığımı söyleyince Tayyip bey orada ne yaptığımı sordu. "Emekliliğimi yaşıyorum" cevabını verdim. Bunun üzerine Tayyip bey, ‘’Hazır boş gezen bir adam varmış, partide bir görev verelim Mehmet’’ dedi. Bunun üzerine ben de, ‘’Sağ olun efendim, partide daha genç arkadaşlar var, onları değerlendirin’’ dedim. Güzel bir sohbet oldu. Masada 10 kişiydik, herkes Tayyip beyden bir şey istiyordu. Bana dönüp, ‘’ Sen ne istiyorsun?’’ diye sordu. Ben de cevap olarak, ‘’Sağlığınızı efendim’’ dedim. Herkes bir şey anlatırken, isterken, talebimin olmaması kendisini şaşırttı.

2018'DE İYİ PARTİ'NİN ADAYI OLSAYDIM, AK PARTİ'NİN VEKİLİ 6'YA DÜŞERDİ

Mehmet Demir: Fatma Şahin’in ‘’Tekrar siyaset yapalım’’ söylemi o program sonrası mı oldu?

Asım Güzelbey: Fatma Hanımın o söylemi, programdan daha önce olmuştu. Ona da aynı şekilde cevap verdim. O gün 2018'de İyi Parti'den gelen teklifi kabul edip milletvekili adayı osaydım, İyi Parti 1 değil, 2 milletvekili çıkartırdı. Ben de şu anda mecliste olurdum. Çünkü benim farklı bir oy potansiyelim var. AK Parti’ye oy veren insanlar dışından da oy alan birisiyim. Beni insanlar daha çok demokrat kimliğimle tanırlar.

Mehmet Demir: Belediye başkanlığınız döneminde, partiniz ile çok fazla yıldızınız barışmadı. Siyaseti belediye çok müdahale ettirmediniz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Asım Güzelbey: 2004'te Celal Doğan ile bir seçim yarışına girdik, Celal beyin aleyhinde tek kelime etmeden yüzde 58 oyla seçilmiş bir belediye başkanıyım. Gaziantep tarihinde, yerel seçimlerde en yüksek oyla seçim kazanan birisiyim. Celal beyin de hakkını teslim etmek gerekir. Asla belden aşağı vurmayan, son derece centilmence seçim dönemi geçirdik. Göreve geldikten sonra işini iyi yapan ve Celal bey döneminde kalan personele asla karışmadım. Hatta onları çağırarak, ‘’Burası devlet dairesidir, burada önemli olan siyasi kimlik değildir, işi yapmaktır. Belediyede siyaseti yalnızca ben yaparım, sizler siyaset yapmadığınız ve vatandaşın işini yaptığınız sürece, bu koltukta oturur ve yükselirsiniz. Kapıdan içeriye girerken siyasi kimliğinizle değil devlet memuru kimliğinizle içeri girin’’ dedim. Ve bunu yapan arkadaşların hiçbirine karışmadan 10 yılımı tamamladım.

FATMA ŞAHİN, FUAT ÖZÇEREKÇİ'Yİ GÖREVDEN ALMAMI İSTEDİ

Mehmet Demir: Celal Doğan Dönemi'nden devam eden isimler arasında, Fuat Özçörekçi çok tartışıldı...

Asım Güzelbey: Evet, Benim Genel Sekreterim Fuat Özçörekçi, Celal Bey döneminde Belediyeye girmiş bir arkadaştı. O zaman işçi kadrosundaydı, terfi ede ede Genel Sekreter oldu. Bu Türkiye’de bir ilktir. Fuat, son derece başarılı ve çalışkan bir arkadaştı. Onunla çalışmaktan mutlu oldum. Fatma Hanım daha aday iken, danışmanı vasıtasıyla bana haber gönderip, Fuat bey ile çalışmak istemiyorum, ben gelmeden onu görevden al teklifini çok yadırgamıştım. Bunu Fuat'a söylediğimde gözleri yaşardı, istenmediğim yerde durmam dedi ve kendiliğinden belediyeden ve memuriyetten istifa etti. Bu da saygı duyulacak bir davranıştır.

2023'TE YOKUM, 2024 BELKİ

Asım Güzelbey, Gaziantep’te çok ses getiren röportajının ikinci bölümünde, belediyelerin performansları ve bundan sonraki yol haritasını değerlendirdi. Fatma Şahin’in belediye başkanlığı için “İlk dönemi facia, dağınık ve başarısızdı, ikinci dönemi ise çok başarılı” diyen Güzelbey, “2023 seçimlerinde kesin olarak yokum, 2024 yerel seçiminde ise Gaziantep’i geriye götüreceğine inandığım biri aday gösterilirse, kaybetmesi için karşısına aday olurum” dedi.

PUSULA’da yaptığı açıklamalarla bir anda kentte herkesin konuştuğu isim haline gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye eski Başkanı Asım Güzelbey, görevi Fatma Şahin’e devrettiği gün yaşananlar, belediye başkalarının performansları, Ak Parti ile olan bağı, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Görevi Fatma Şahin’e devrettiği gün, büyükşehir belediyesi başkanlık katında yaşananların, Gaziantep tarihinde kara bir leke olduğunu iddia eden Güzelbey, “Fatma Şahin’in bilgisi dışında atılan mesaj beni çok üzdü” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN GELEN TELEFONU, EŞİM ÖZHASEKİ’YE DİNLETTİ…


Mehmet Özhaseki ve belediye başkanları ile Kayseri Erciyes’te yemek yerken, eşine Büyükşehir Belediyesi özel kalem müdürlüğünden gelen telefonda kullanılan “Belediyenin aracı sizde gözüküyor, lütfen onu devredin” ifadeleri karşısında büyük şok yaşadıklarını dile getiren Güzelbey, “Eşim, diafonu açıp söylenenleri herkese dinletti. Dinleyenler, Fatma Şahin’i ayıpladı. Ama, ben biliyorum ki, bundan Fatma Şahin’in haberi yok” şeklinde konuştu.

GÖREV TESLİMİNDE YAŞANANLAR, TÜRK SİYASİ TARİHİNDE KARA BİR LEKE...


Mehmet Demir: Görevi teslim ederken bazı olaylar yaşadınız. Ogün çok tepkiliydiniz, bu tepkinizin nedeni neydi?

Asım Güzelbey: Görev teslim günü yaşananlar halen Türk siyasi tarihinde bir leke olarak görüyorum. Bunun faturasını hiçbir zaman Fatma hanıma çıkarmıyorum. Fatma hanımın etrafındaki iş bilmeyen kişilerin işgüzarlığı olarak görüyorum. Belediyeler hizmet yeridir. Görev teslim günü normalde gelmesi gereken günde Fatma Hanım gelmemiştir. Belediye boşaltılsın, oradakiler gönderilsin gibi bir takım absürt sözler sarf edilmişti. Ben bunu o gün de bugün de yakıştıramıyorum. Fatma Hanımın görevi benden teslim alıp istediği insanlarla çalışması gayet normaldir. O gün gelmedi, ertesi gün başkanlık katında çalışan insanlar çıksınlar gibi saçma sapan mesajlar atıldı. O mesajın atılmasını Fatma hanım mı yoksa etrafındaki işgüzarlar mı söyledi halen anlamış değilim. Bu konuyu kendisine sormadım, geçmişle uğraşmanın kimseye bir faydası yoktur. Son derece çalışkan ve kabiliyetli insanlar vardı yanımda, keşke onlarla devam etseydi. Onlar gittikleri belediyelerde başarılı olmuşlardır. Bunlardan en önemlisi de İbrahim Evrim’dir. İbrahim Evrim, 5 lisan bilen, Galatasaray Lisesi ve ODTÜ mezunu, yurt dışında yüksek lisans ve Master yapmış, başarılı bir arkadaştır. Bu görevlerde yalnızca lisan bilmek değil, diplomasi bilmek çok önemli. İbrahim’in tüm arkadaşları diplomat olmuş, kendisi de o seviyede bir insandı. Ona verilen, ‘’Nereye gidiyorsan git, yoksa seni hayvanat bahçesine veririz. Hayvanların altını temizlersin’’ mesajı, yanlış bir mesajdı. Bu sözü direkt olarak Fatma Hanımın söylediğini düşünmüyorum, ona da mabet etmiyorum. İbrahim Evrim, odasına geldiğinde tanımadığı birinin masasında oturduğunu görmüş. O kişi İbrahim Evrim'e belindeki silahı göstererek, "Ya kendine yer bulursun, yoksa da seni hayvanat bahçesine sürer, hayvanların altını temizlerinizin" diyerek tehdit etmiştir. Bunlar Fatma Hanıma bir fayda sağlamamıştır. Bu tür sözler, sanıyorum ki kendisini de rahatsız etmiştir. İbrahim evrim, kibar bir arkadaştır. Bu konuların konuşulmasından rahatsız olmuştur. İlk defa bunu size söylüyorum.

Mehmet Demir: Sosyal medyadan zaman zaman mevcut belediyeye yönelik eleştirilerde bulunuyorsunuz. Bunun nedeni nedir?

Asım Güzelbey: Benim huyum şudur; bana bulaşmazlarsa ben hiç sesimi çıkarmam. Benim anlamadığım Belediyede halen benimle uğraşan bir grup var. Bunların kim olduklarını bilmiyorum, Fatma Hanımın ekibini de çok tanımam. Bazılarını ismen duyuyorum, yolda görsem tanımayacağım insanlar var. Bunlar, sırf Fatma Hanıma yaranmak için benimle Fatma Hanımın arasını açmaya çalışan münafıklardır. Benim, belediye başkanlığından sonra yurt dışına çıkıp orada yerleşmem de, bu yaşanılan olayların büyük etkisi olmuştur. Ben yine de eskiyle uğraşmıyorum. Fatma Hanımın başarılı olmasını gönülden ister, elimden gelen herşeyi de yaparım. Belediye başkanlığını bırakmışım, belediyeden birisi haber veriyor, ‘’Belediyeden 2 milyon avro kayıp var.’’ Belediyede her şey olur ancak para kaybolmaz. Çünkü resmi hesapta, para giriş-çıkışları EFT üzerinden yapılıyor. O dönemde yurt dışındayım, bekliyorum ki Fatma hanım bir açıklama yapar, ‘’Böyle bir kayıp yoktur’’ diye. Gazeteciler beni arayıp, ‘’Sizin döneminizde 2 milyon avro kayıp para varmış’’ diye soruyorlar. Kim diyor bunu diye sorduğumda, ‘’Gazetecilere sızdırılmış, Gazeteler yazıyor’’ deniliyor. Bunlar gazetelerde çıktığı zaman tepki gösterdim. 10 yıl belediye başkanlığı yaptım, maaş dahi almadım. Özel kalem maaşımı alır, ıvır zıvır işlerde kullanırdı.

2024'TE ADAY OLABİRİM AMA..

.
Mehmet Demir: Önümüzdeki seçim ile ilgili Tayyip bey, siyasete dönüş konusunda bir teklifte bulunsa, siyasete döner misiniz?

Asım Güzelbey: Yine aynı cevabı veririm. Benim için siyaset defteri kapandı. Milletvekilliği düşüncem yok ama Belediye Başkanlığı seçimlerinde Gaziantep’e zarar verecek birisi aday olursa, onun karşısında bağımsız aday olurum. Bu adam belediye başkan adayı olursa, Gaziantep 30 yıl geriye gider diye düşündüğüm bir isim aday olursa, inşallah aday olmaz, bağımsız aday olup onun kaybetmesi için elimden geleni yaparım. Bu da Gaziantep’e olan borcumdan ötürü. Ben bu şehirde doğdum, ailem bu şehirde yaşıyor. Bu şehirde doğup, büyüyüp Bakan olan insanlar var. 27 Mayıs Darbesi sırasında dayım Demokrat Parti İl Başkanı idi. Siyasi bir aile yapımız var, ama her partiden var. Rahmetli Hasan Celal Güzel sağ partiden, rahmetli Ali İhsan Göğüş ise sol partiden milletvekili ve bakan olmuştu. Sağ-Sol ayrımı olmayan bir aileyiz. Genelde Demokrat Parti kökenli bir aileyiz ama rahmetli Ali İhsan Göğüş'de de Sevim yengemin abisidir. Bu şehrin genetiğini bozacak birisi aday olacak olursa, şehir için adaylığı düşünebilirim. Gaziantep bize çok şey verdi, bu partide bize çok şey verdi. Gaziantep’te görev yapan bir doktor iken, beni alıp belediye başkanı yaptı. Bu bir vefa örneğidir. Bir çok arkadaşım var, bir başka partiye gidip onların yüzüne nasıl bakarım. Hakkımda iftira atanlar şimdi yüzüme bakamıyorlar. Onların kimler olduğunu biliyorum. Bu insanlar uzak insanlar da değil. Ben belediye başkanı iken yanıma gelip etrafımda dolanan insanlardı. Sonuçta 50 yıllık bir hekimim. Bir insanın gözüne baktığımda benim hakkımdaki düşüncesini az çok anlayabilecek bir insanım. İyi bir hekimlik dönemi geçirdim, lisan biliyorum, yurt dışında da doktorluk yaptım. Bir backgroundum var benim. Ben de biraz siyasete küstüm ve kenara çekildim.

AK PARTİ'YE BORCUMU 2018 SEÇİMLERİNDE ÖDEDİM

Mehmet Demir: Gaziantep'e halen borcum var diyorsunuz, peki ya Ak Parti'ye borcunuz var mı?

Asım Güzelbey: Biraz önce de söyledim, Ak Parti, hekim iken beni aldı belediye Başkanı yaptı. Partimi nasıl inkar edebilirim. Ama, partiye borcumu ödedim. Ben 2018 seçimlerinde İyi Parti'nin teklifini kabul etseydim, o parti iki milletvekilini çok rahat çıkartırdı. O zaman dengeler değişiyordu, AK Parti’nin vekil sayısı 8’den 6’ya düşüyordu. Algoritmada, CHP veya HDP bir vekil daha fazla çıkartıyordu. Ben o nedenle partiye borcumu ödediğimi düşünüyorum. Bu parti beni alıp belediye başkanı yaptı, benim farklı noktalara getirdi. Ben de partiye olan borcumu ödedim. Ama başka bir siyasi partiye geçmeyi de şu anda düşünmüyorum. Çünkü siyasetle ilgilenmiyorum.

Mehmet Demir: Gaziantep'e borcunuz devam ediyor mu?

Asım Güzelbey: Tabi ki Gaziantep’e borçluyum, bu şehir beni doktor, belediye başkanı yaptı. Bu belediye başkanlığı döneminde sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da birçok dostluklar edindim, birçok ödül aldım. 2011'de Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Rulf tarafından Alman Devlet Nişanı aldım. Benim 2011 yılında aldığım ödülün aynısı 2021'de Covid-19 aşısı BionTech’i geliştiren Profesör Uğur Şahin’e verildi. Bu önemli bir ödüldü. 2013 ve 2014 yıllarında üst üste kültürel çalışmalarımızdan ötürü dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün elinden Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü aldım. Suriye ile ilişkilerin iyi olduğu dönemde Suriye Başbakanı Sayın Naci Otri tarafından Suriye Devlet Nişanı aldım. Tüm bunları ben bu şehrin Belediye Başkanı iken aldım. Yurt dışında doktorluk yaparken Türkiye’de dönmeseydim, bunların hiç biri olmazdı. Ben Gaziantep’te yaşadığım için oldu.

FATMA ŞAHİN'İN İLK DÖNEMİ FACİA, İKİNCİ DÖNEMİ ÇOK İYİ...

Mehmet Demir: Fatma Şahin'in Büyükşehir Belediye Başkanlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Asım Güzelbey: Fatma Hanımın ilk başlangıçtaki Belediye Başkanlığı facia gibi, dağınık ve başarısızdı. İkinci dönemi ise çok başarılı.

EŞİME GELEN TELEFON HEPİMİZİ ŞOKE ETTİ…

Mehmet Demir: Size göre neden başarısız?

Asım Güzelbey: Nedeni basit? Anlatacağım yaşanmış olay, herşeyi özetliyor… Ben görevi bıraktıktan tam 11 ay sonra, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden eşime bir telefon geldi. Telefonda arayan Özel Kalem Müdürü şöyle diyordu. "Derya Hanım, sizin üzerinizde belediyenin bir aracı gözüküyor. Bu aracı iade etmemişsiniz. Lütfen en kısa zamanda aracı iade edin" Biz de o sırada eşimle birlikte Kayseri Erciyes'te eski belediye başkanı arkadaşlarla yemekteydik. Mehmet Özhaseki, Yusuf Ziya Yılmaz, Tahir Akyürek, Menderes Türel, ben ve eşlerimiz bulunmakta. Eşim de telefonun diafonunu açıp, konuşmayı herkese dinletti. Oysa, eşim belediye başkanlığımın hiç bir döneminde belediye aracını kullanmamıştı. Sadece, gıda bankasına tahsisli bir araç vardı. Eşim gıda bankasının gönüllü olarak sorumluluğunu üstlenmişti. Belediye başkanlığını bırakacağım kesinleşince de, en az 4 ay öncesinden aracı iade etti. Bu nasıl dağınıklık, bu nasıl işbilmezlik? Dağınıklık diyorum, çünkü aracın nerede olduğundan haberleri yok. İş bilmezlik diyorum, önceki dönem belediye başkanının hanımına sırf onları rahatsız etmek için yalan yanlış telefon açılmaz. Telefonu açması gereken kişi, ya genel sekreter, ya da genel sekreter yardımcısıdır. Orada bulunan herkes Fatma Hanımı ayıpladı. Başta da sayın Mehmet Özhaseki. Bu bir işbilmezlik örneğidir. Yine söylüyorum, bu rezalet Fatma Hanımın talimatı ile yapılmamıştır. Sırf bizi, Fatma Hanımla aramıza açmak için etrafındakiler tarafından tezgahlanmış bir olaydır. Ayrı partilerden olmamıza rağmen, ben asla Celal Doğan için böyle bir tezgah kurmadım. İl dönemdeki dağınıklık ve işbilmezliğin ardından, ikinci dönemde Fatma Şahin şu anda her şeyi kavradı, Bakanlık ile belediye arasındaki farkları anladı. Keşke etrafındakilere inanıp o saçma sapan işleri yapmasaydı. Keşke Planetaryumu, Bilim Merkezini ve Kayak Pistini kapatmasaydı. Keşke Alleben’deki su oyunları parkını, müziğin ritmiyle yükselen alçalan ses sistemini kapatmasaydı. Bunlar benim babamın malı değil, bu şehrin parasıyla yapılmış şeylerdi. Tüm bunlar aslında kamu zararıdır, ancak kendisinin takdiri. Şu anda son derece başarılı görüyorum kendisini, tuttuğunu koparan, çalışan ve hırslı bir isim.

FATMA ŞAHİN ANKARA'DA ÇOK GÜÇLÜ VE İSTEDİĞİNİ ALABİLİYOR

Mehmet Demir: Geçtiğimiz gün arşivlerimi karıştırırken, sizin 2004 yılında, daha Belediye Başkan adaylığınız döneminde KÜSGET ile OSB arasında mevcut demiryolu hattını kullanarak işçi taşıma konusunda bir düşünceniz olduğu ile ilgili yazımı okudum. GAZİRAY hep sizin de hedefiniz oldu galiba...

Asım Güzelbey: Kesinlikle Organize Sanayi Bölgesi’ne işçilerin demiryolu ile taşınmasıyla ilgili bir düşüncemiz vardı. 2011 yılında TCDD Genel Müdürü Sayın Süleyman Karaman ile bu konuda oturduk bir protokol yaptık. Protokol çerçevesinde TCDD o hattı rehabilite edecek, biz de oraya bir raybüs koyacaktık. KÜSGET ile OSB arasında işçi taşıyacaktık. Bunu da şehirdeki Hafif Raylı Sistem ile entegre edecektik. Karataş’taki çalışan evinden binip, İstasyondan aktarma yaparak KÜSGET’e ya da OSB’ye gidecekti. Bu protokolü yapmamıza rağmen zaman yetmedi. TCDD bazı noktalarda sözünde durmadı, bazı konulara ise biz yetişemedik. Tabi bir süreçtir. Yapılmış olan Gaziray Projesi’ni takdir etmek gerekiyor. Proje bizimdi ama bunu yapan şimdiki yönetimdir. Fatma hanım, Ankara boyutunda benden çok daha güçlü ve başarılı. Bunu da kabul etmek gerekir. Kendisini tebrik ediyorum ve bunu da kendisine söylemiştim. Bakanlığı döneminde de kendisiyle uyumlu bir çalışma içerisindeydik. Halende görüştüğümüz zaman aynı şeyleri söylüyorum.

Mehmet Demir: Düzbağ Projesi'nde de emekleriniz var diye biliyorum...

Asım Güzelbey: Düzbağ çok ilginç bir proje. Devlet Su İşlerinin karşı olduğu bir proje idi. Defalarca biz projenin yapılması gerektiğini söyledik. Şu anki projenin nasıl olduğunu bilmiyorum. Bizim en büyük sorunumuz su parası içerisindeki elektrik katılım payları idi. ‘’Biz bunu nasıl düşürürüz?’’ dediğimiz zaman o dönem ki GASKİ Genel Müdürümüz Fahrettin bey, ayağına çizmeleri geçirip Adıyaman dağlarını gezdi. ‘’Elektrik enerjisi olmadan cazibe ile suyu şehre nasıl getirilir?’’ konusunda çalışma yaptı. Devlet Su İşleri projeden vazgeçmiyordu, dönemin Bakanı Veysel Eroğlu, ‘’Bir deli kuyuya taş attı, hepimiz onu çıkartmaya çalışıyoruz’’ dedi. DSİ Farklı bir proje önerse de, bir Düzbağı'nda ısrar ettik. İhale aşamızdan kadar geldik. BI z açık ihale yapacaktık, fakat zamanımız yetişmedi. Şimdiki yönetim davetiye usülü ile ihale yaptı. Bu da onların takdiridir. Ellerine sağlık.

TAHMAZOĞLU HALKA DOKUNUYOR, FADILOĞLU BİLİMSEL İŞLER YAPIYOR...

Mehmet Demir: İlçe belediyelerinin genel performansını nasıl görüyorsunuz?

Asım Güzelbey: Gaziantep'te Belediye Başkanlarımız son derece başarılı. Özellikle Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, halka dokunma konusunda son derece başarılı işler yapıyor. Rıdvan beyin daha bilimsel çalıştığını hissediyorum. Bildiğim kadarıyla Fatma Hanım, Mehmet Bey ve Rıdvan bey de son derece başarılı. Fatma Hanımın ikinci dönemi çok başarılı, Tahmazoğlu çok çalışkan bir belediye başkanı, Rıdvan Beyi de başarılı buluyorum. İpekyolu’ndan geçerken, Karşıyaka’da yapılan binaları gördüm, yanımda Menderes Türel’de vardı. Rıdvan Beyi arayıp tebrik ettik. Gaziantep’e yapılan hizmetleri eleştirmekten ziyade, yapılan hizmetleri tebrik etmek gerekir.

Mehmet Demir: Sizinle özdeşleşen en büyük proje Tarihi dokunun ortaya çıkarılması. Diğer yandan Gaziantep’in Gastronomi Kenti olması ile ilgili UNESCO’ya başvuru da sizin döneminizde yapılmıştı.

Asım Güzelbey: UNESCO’daki daimi temsilcimiz İbrahim Evrim’in arkadaşı idi. UNESCO görevinin bitişi öncesi, ‘’Gaziantep ile ilgili ne yapabiliriz?’’ sorusu gündemindeydi. İbrahim Evrim’e, ‘’Bizim için en iyisi Gastronomi konusunu işlemek en iyisi olacaktır’’ dedim. İbrahim Evrim, bu konuda çalışmalar yaptı, Fransa’ya gitti. Bir yıl önce UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girebilirdik ancak bunların hepsi bir süreç. Görev süresi bittikten sonra yönetim değişince, bu konuyu değerlendirmesi biraz uzun sürdü. Daha sonra UNESCO’ya girilmiş olması Gaziantep’e çok şey kazandırdı. Biz başlattık demek değil, sonuç önemli. Tarihi dokunun ortaya çıkarılması da önemli. Bunun yanında insanların damaklarına da hitap edeceksiniz. Çocuklara da farklı şeyler göstereceksiniz. Planetaryum bu açından çok önemli bir yerdi. Kimse yapamadan biz Gaziantep’e bir Planetaryum kazandırdık. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Gaziantep’i gezdikten sonra Eskişehir’e bir Planetaryum yaptı. Türkiye’deki ilk sivil Planetaryumu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yapmıştı, keşke kapatılmasaydı. Kapatılma gerekçesi olarak, elektrik çok fazla sarf ediyordu denilmesi kötü bir gerekçe. Kimin aklına geldiyse bu gerekçe onu da eleştirmek benim hakkım.

TAYYİP ERDOĞAN KARŞILITLIĞIYLA SİYASET ÜRETMEK YANLIŞ

Mehmet Demir: 2023 seçimleri öncesi Gaziantep ve ülkedeki fotoğrafı nasıl yorumluyorsunuz?

Asım Güzelbey: Türkiye’de genel siyaseti Tayyip bey tanzim ediyor. Tayyip bey karşıtlığıyla siyaset üretmek bana göre yanlış. Ama bekleyip göreceğiz. Ben ondan bir adım daha geriye gitmek istiyorum. Türkiye’nin sorunu seçim değil, hukuk. Türkiye’de ciddi bir hukuk reformu yapması gerekiyor, davalar çok uzuyor. Haksız kararlar çıktığını biliyorum. Ben yetkili birisi olsam önce bir hukuk toplantısı yaparım, bu konuda konuşmak isteyenlere günlerce söz veririm. Buradan bir sonuç çıkartırım. Türkiye’nin şu andaki gündeminin seçim değil hukuk olması gerektiğine inanıyorum. Kendi yaşadığımız bir şeyi anlatayım. 40 yıl önce Mersin’in küçük bir ilçesi olan Aydıncık’tan bir ev almıştım. O zaman tapu yoktu, köy senedi ile aldım. Kadastro geldiğinde yanlışlıkla, benim parseli komşumuza, komşumun parselini de bana yazmışlar.Her iki tarafta düzeltilmesini istiyor. Her iki tarafın da birbiri ile sorunu yok. Ama, Mahkeme 10 yıldır sonuçlanmadı. Bu kabul edilemez bir durumdur. CİMER'e şikayet ettim, ertesi gün beni Karakol'dan çağırıp, bu şikayeti sen mi yaptın diye sordular. CİMER'e yazdığım halde halen bir sonuç alamadım. Bence Cumhurbaşkanlığı seçiminden çok önce hukuk. Vatandaş hukuka güvenmeli... Eline , top tüfek , silah almamış 70 yaşındaki bir kadının bir şirketteki % 1 hissesi nedeniyle hapis cezasına çarptırılmasını; vicdanıma anlatamıyorum. Umarım dönemin Adalet Bakanı vicdanen rahattır.

Mehmet Demir: Çok teşekkürler Başkanım...

Asım Güzelbey: Bu imkanı bana verdiğiniz için, asıl ben teşekkür ederim...

15 Kas 2022 - 12:23 -

Muhabir  Mehmet Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.