SANAL DÜNYA

Büşra Tabur
Büşra Tabur

Pandemiyle birlikte gelen eve kapanmalarda insanlar arayış içine girip kendilerine bir uğraş bulmaya çalıştılar. Bu süreçte pek çok akım ve yeni şeyler denendi fakat gerçek hayatın ve sosyalleşmenin yeni insanlardan alınan hazzın yerini hiçbirisi tutamadı. Bu sebeple insanlar gerçek dünyadan karşılanamayan eksiklikleri sanal dünyadan almaya yöneldiler. Online oyunlar, sanal gerçekliği yüksek survival sunucu dünyaları ve yeni insanlarla tanışabilecekleri web sitelerine yoğun ilgi başladı. Bu siteler insanları bulundukları bunalım ortamından uzaklaştırdı ve biraz fantastik bir dünya olan sanal dünyada yaşamlarını renklendirdi.

İnsanlar gerçek hayattan çok daha kolay yaşadıklarını her şeye daha kolay sahip olabildikleri, kolayca ilişki kurup kolayca ayrılabilecekleri ve hemen yeni bir ilişkiye yas tutmadan geçebildikleri kolay bir hayatın varlığını alışkanlık yapmıştır. Fakat hesaba katmadıkları bir durum vardı; pandemi bitecek ve gerçek dünyada hayatlarına devam edeceklerdi. Şöyle böyle de olsa pandemi bitti ve herkes gerçek dünyaya dönmek zorunda kaldı ve sanal dünyanın verdiği kolaylığı, eğlenceyi gerçek dünyada savaşarak almak onları gerçek dünyadan soğuttu.

Sanal dünyadaki özgüvenleri burada devam ettiremediler, boşluğa düşüp bunalımlara girdiler. Bu yüzden iş ve bilgisayar arasında bir hayata başladılar. Sokaklarda artık daha az genç nesil görür olduk. Toplum içinde konuşma adabı unutulmaya başlandı çünkü insanlar sanal dünyaların diline adapte olmuşlar ve doğuştan gelen sosyal yeteneklerini yavaşça kaybettiler. Aile bireyleri arasında sorun yaşanmaya, odalara kapanmaya yüzünü göremedikleri insanlara değer biçmeye ve hayatlarını sanalda geliştirmeye çabalamaya başlandı.

İnsanoğlu yerinde sayan bir varlık değildir, her daim her koşulda evrilip gelişmeye açık varlıklardır. Bu gelişme yanlış platformda oldukça hayatlarına katamadıkları yenilikleri sanal dünyada kattılar fakat bu durum bir kısmının toplumdan dışarıda kalmasına bir kısmınınsa hayatlarını sanal dünyadan idame ettirecek konuma getirmelerine sebep oldu. İnsanoğlu hata yapabilir, değişebilir, evrilebilir fakat yanlış yolda olduğunu farkettiği an kolaya kaçmak yerine durup savaşmalı, kendisi için doğru olan yola dönüp o yol için gerekirse başlarda sıkılıp daha sonra elde edeceği güzelliklere odaklanmalı. İnternetin büyülü dünyası böyle; kimine cennet kimine ise tutsak olduğu gizli bir bahçe.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Büşra Tabur tarafından kaleme alındı
https://www.gazianteppusula.com/makale/10255562/busra-tabur/sanal-dunya