Coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 7'den 70'e tüm yurtta ve Gaziantep’te coşkuyla kutlandı. Cumhuriyetin 98. yılı dolayısıyla sokaklara çıkan yüzlerce vatandaş yurdun dört bir yanında Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını andı. Gaziantep'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle İstasyon Meydanı'nda kutlama programı düzenlendi. Programda bayraklar ve sloganlar eşliğinde yürüyüşler düzenlendi. Öğrenciler tarafından şiirler okundu, geçit töreni yapıldı ve düzenlenen spor yarışmalarında derece alan öğrencilere hediyeler verildi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, işgal altındaki bir ülkeyi bağımsızlık meşalesi altında topladı. Parçalanmış ve yokluk içindeki bir imparatorluktan, tüm dünyanın saygı duyduğu, çağının ilerisinde bir devlet kurdu. Tarihi yeniden yazdı. Onun en büyük devrimi ve eseri ise “Cumhuriyet” oldu. Cumhuriyet'e giden yol ise zorluklarla doluydu.

GÜL VE ŞAHİN KATILIMCILARI SELAMLADI

Gaziantep'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Gaziantep'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle İstasyon Meydanı'nda kutlama programı düzenlendi. Programda öğrenciler tarafından şiirler okundu, geçit töreni yapıldı ve düzenlenen spor yarışmalarında derece alan öğrencilere hediyeler verildi. Gaziantep İstasyon Caddesi'nde düzenlenen törende, Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katılımcıları selamladı.

BİRLİK VE BERABERLİK RUHUYLA KUTLANMAYA DEVAM EDECEK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende bir konuşma yapan Vali Gül, tüm şehitler ve ebediyete irtihal eden gazilere Allah'tan rahmet, hayatta olan gazilere sağlık ve sıhhat diledi. Bu devleti, alnına kına yakarak çocuğunu cepheye gönderen anaların kurduğunu anlatan Gül, "Bu nedenledir ki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, fedakarlığın, kardeşliğin, birliğin, aynı yola baş koymanın bayramıdır ve bu nedenledir ki, bu bayram, bu devlet var olduğu sürece birlik ve beraberlik ruhuyla kutlanmaya devam edecektir." dedi.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Bugün de ülkesinin ve milletinin geleceği, ezanı, bayrağı, kutsalları söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan şehadete yürümeye hazır 83 milyon vatandaşın olduğunu aktaran Gül, şunları kaydetti:"Milletimiz bu konudaki kararlılığını istiklaline ve istikbaline el uzatılan her durumda göstermiştir. Terör örgütleri arkalarındaki devasa desteğe rağmen ülkemizde başarıya ulaşamıyorsa, milletimizin işte bu dirayetli ve kararlı duruşu sayesindedir. Son yıllarda Suriye'de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı harekatları da bu mücadelenin birer parçasıdır." Konuşmanın ardından çeşitli branşlarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrencilerin günün anlam ve önemini anlatan şiirleri okumasının ardından halk oyunu gösterisi sergilendi. Program, resmi geçit töreni ile son buldu.

İLÇELERDE COŞKULU KUTLAMA

Nizip, Araban, İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Nizip ilçesinde, stadyumda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Nizip Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Cumhuriyetin 98'inci yıl dönümü kutlamalarının gururunu ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, "Cumhuriyetimizi sonsuza kadar payidar kılmak hepimizin en önemli görevi ve sorumluluğudur. Milletimizin kutlu yürüyüşünde önümüze çıkan ve çıkarılan bütün zorlukları senaryoları ecdadımızdan aldığımız güç ve ilhamla boşa çıkaracağız." dedi. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, taekwondo ve halk oyunları gösteri ile devam eden programda, Nizip Belediyesi sponsorluğunda çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, kurum müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı program, geçit töreniyle son buldu.

ARABAN

Araban Kaymakamlığı Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Araban Kaymakamı Ömer Sevgili ve Araban Belediye Başkan Vekili Sait Pekmezci Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Öğrencilerin şiir okuduğu ve yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerin verildiği törene Araban Cumhuriyet Savcısı Yusuf Kemal, İlçe Jandarma Komutanı Kadir Gökhan Bakan, İlçe Emniyet Amir Vekili Mahmut Şakir Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Karayılan, şehit aileleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.​​​​​​​

İSLAHİYE

İslahiye'de Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirilen törene saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Kaymakam Mustafa Anteplioğlu, Cumhuriyetin kolay kazanılmadığını ve bugün 98'inci yılını kutlamaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti. Törene, Belediye Başkanı Kemal Vural, 106. Topçu Alay Komutanı Albay Rızvan Çiper, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fatih Kale öğrencilerin ve vatandaşlar katıldı. Öğrencilerin şiir okudğu ve gösteriler düzenlendiği tören, Hükümet Caddesindeki tören geçişiyle sona erdi.

NURDAĞI

Nurdağı ilçe stadyumunda gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kaymakam Sinan Korkmaz ve Belediye Başkan Yardımcısı Hanifi Başıbüyük, vatandaşların bayramını kutladı. Öğrencilerin şiir okumaları, gösterileri ve ardından tören geçişiyle program sona erdi.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10258076/coskuyla-kutlandi