Vaka oranı geriledi!

Vaka oranlarının geçtiğimiz haftalarda yüz binde 380’e kadar yükseldiği Gaziantep’te vaka oranının yeniden düşüşe geçtiği gözlemlendi.

26 Şubat- 4 Mart tarihlerini kapsayan İllere Göre Vaka Haritasında vaka oranlarının 100 bin kişide 196,72’ye gerilediği görüldü. Bu oran dikkate alındığında Gaziantep’te bir haftada görülen vaka oranının 4 bin olduğunu tahmin ediliyor.

Mart 2020 yılından bu yana ülkemizi etkisi altına alan Korona virüs salgını ile mücadelede yeni dönem başladı. HES kodu uygulaması ve açık hava maske yasağının kaldırılmasının ardından vaka oranlarının artmasından endişe duyuluyor. Yasakların kaldırılması ile ilgili tartışmalı süreç devam ederken Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, . 26 Şubat- 4 Mart tarihlerini kapsayan İllere Göre Vaka Haritasını kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Koca tarafından yapılan paylaşımda, vaka oranlarında ülke genelinde bir gerileme olduğu görüldü. Geçtiğimiz haftalarda 100 bin kişide görülen vaka oranlarının 380’e yükseldiği Gaziantep’te de vaka oranları geriledi.

HES UYGULAMASI VE MASKE YASAĞI KALDIRILDI

Söz konusu vaka haritasına göre, Gaziantep’te 100 bin kişide görülen vaka oranı 196,72 oldu. Bu orana bakıldığında, kentte haftalık vaka oranının 4 bin olduğu tahmin ediliyor. HES uygulaması ve maske kısıtlamasının kaldırılması ile birlikte, vaka oranlarının artıp artmayacağı önümüzdeki günlerde netleşecek gibi görünüyor.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10261474/vaka-orani-geriledi