2 milyon TL’lik yatırım

2 milyon TL’lik yatırımla faaliyete geçirilecek yatırımla, Besni üzümünün katma değerinin arttırılması hedeflenirken, 30 kadına da istihdam sağlanacak.

Adıyaman’ın Besni ilçesine özgü Besni üzümü, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) girişimleriyle katma değerli ürüne dönüşüyor. İKA SOGEP Programı kapsamında Besni Belediyesi bünyesinde üretim, istihdam ve yerel kalkınma odaklı üzüm işleme tesisi kuracak. Proje ile kırsaldaki kadınların işgücüne katılımının sağlanması ve bu sayede istihdam olanaklarının attırılarak yerel ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi de amaçlanıyor. Proje kapsamında 30 kadının istihdam edilmesi öngörülüyor.

“BESNİ ÜZÜMÜNÜN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAĞIZ”

Kurulacak tesiste Besni üzümü çekirdeğinden üzüm yağı üretimi, üzümden sucuk, pekmez, pestil üretimi ile beraber kırsalda üreticiler tarafından kurutulan üzümlerin paketlenmesi ve üzüm yaprağından salamura üretilmesi planlanıyor. Buna yönelik olarak mülkiyeti Besni Belediyesi’ne ait 766 metrekare büyüklüğündeki alanda bulunan tek katlı ve kullanılmayan bir tesis yenilecek ve üretim tesisine dönüştürülecek. İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, İKA olarak tarımda rekabetçilik kapsamında bölgede yöresel ürünlerin değerlendirilmesi için birçok çalışma yaptıklarını söyledi. Besni’ye kazandırılacak tesisisin de bu projelerden biri olduğunu belirten Akyılmaz, “Üretim tesisinin kurulmasıyla 2 milyonluk yatırım hacmi oluşturmuş olacağız. Üretim, istihdam ve yerel kalkınma odaklı üzüm işleme tesisi ile hem Besni üzümünün rekabet gücünü artırmış olacağız hem de kırsaldaki kadınların iş gücüne katılımını sağlayacağız” dedi.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10263669/2-milyon-tllik-yatirim