İnşaat Maliyetleri yüzde 48 arttı…

Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de ekonomiye büyük katkı sağlayan müteahhitler, inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle krizde…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2021 İnşaat Maliyet Endeksi verilerini yayımladı. Buna göre inşaat maliyet endeksi, 2021 yılı kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7,94, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,87 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 10,71, işçilik endeksi yüzde 0,25 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 60,13, işçilik endeksi yüzde 22,50 arttı.

TÜİK RAKAMLARI, MALİYET KRİZİNİN GÖSTERGESİ OLDU

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar, inşaat sektöründe yaşanan krizin ne boyutlara ulaştığını gösterdi. Yalnızca malzeme endeksinde yaşanan yüzde 60,13’lük artış, maliyetlerin ne denli yükseldiğini ve bu artışlar nedeniyle müteahhitlerin sıkıntı yaşadıklarını gösterdi.

SIKINTILAR BİTMİYOR

İnşaat sektörünün kalbinin attığı merkezlerden olan Gaziantep’te de inşaat maliyetlerindeki artışlar, müteahhitleri zor durumda bırakıyor. İnşaat maliyetlerinin neden olduğu kriz ile boğuşan müteahhitler, döviz kurundaki düşüşe rağmen maliyetlerde yükselişin devam ettiğini, indirim beklentilerinin havada kaldığını belirttiler. Yetkililerden yardım bekleyen müteahhitler, Fiyat Farkı Kararnamesi başta olmak üzere sektöre yönelik düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusunda hemfikir.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10264727/insaat-maliyetleri-yuzde-48-artti