Maske kumaşında süreç takip ediliyor

Kumaş üreticisi firmalar ücretini peşin aldıkları kumaşı teslim etmek için 4-5 ay sonrasına gün veriyor. Gaziantep Valisi Davut Gül, Piyasa da kendini dengeleyecektir. Bilinmeyen bir durum yok, Bakanlıklar durumu biliyor. Tüm süreçler takip ediliyor. Maske üretimi noktasında kumaş sıkıntısı yok” dedi.

GAZİANTEP EN ÖNEMLİ ÜRETİM MERKEZİ

Maske yapımında kullanılan kumaşın Türkiye’deki en önemli üretim merkezlerinin başında Gaziantep geliyor. Maskeye olan talep ve maske fiyatlarında yaşanan artışlar sonrası ilgili-ilgisiz bir çok kişi maske imalatına başladı. Diğer taraftan yurt dışından da maske talebinde büyük artış yaşanınca fiyatlar adeta kontrolden çıktı.

KRİZ FIRSATÇILARINA İZİN VERİLMESİN

Maske yapımında kullanılan kumaşların fiyatındaki anormal artışlar sonrası gözler Gaziantepli firmalara çevrildi. Maske yapımında kullanılan kumaşların fiyatının astronomik rakamlara çıkması nedeniyle bu kumaşı üreten firmalar, krizi fırsata çevirmekle suçlanıyor. Maske yapılan kumaşların fiyatlarındaki artış maske fiyatlarına da yansırken, tüketiciler kriz fırsatçılarına tepki gösteriyor. Alınan bilgilere göre, maske yapımında kullanılan kumaşları üreten firmalar artan taleple birlikte satış politikalarını da değiştirdi. Yeni satış politikalarına göre, maske yapımında kullanılan kumaştan almak isteyenler, öncelikle alacakları ürünün parasını peşin ödüyorlar. Ancak, ürüne olan talep dolayısıyla kumaş almak isteyenlere en erken 4-5 ay sonrası için gün veriliyor.

YETKİLİ KURUMLAR DEVREYE GİRMELİ

Pandemi ile birlikte maske üretiminde ve satışında yaşanan anormal gelişmelerin önlenmesi için devletin yetkili kurumlarının devreye girmesi isteniliyor. Sektörde hammadde üretiminden son tüketiciye kadar tüm aşamaların kontrol altına alınarak fırsatçılara izin verilmemesi isteniliyor.

7 MİLYON MASKE VATANDAŞLARA DAĞITILDI

Maskeye ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Gül, “Piyasada da bir maske üretimi var, bu noktada üreticilerin gözünün doyması gerekiyor. Perakende anlamda maskelerin her yerde olması gerekiyor. Bu olduğu zaman her şey normalleşecek. Gaziantep’te eczaneler aracılığıyla 4 milyon 300 bin, PTT aracılığıyla 200 bin olmak üzere 4,5 milyon maske dağıtıldı. Bunun dışında Valilik olarak OSB, KÜSGET ve pazarlarda maske dağıttık. DMO tarafından bize tahsis edilen 2,5 milyon maskeyi vatandaşlarımıza ulaştırdık. Toplamda 7 milyon maske ücretsiz olarak dağıtıldı. Bundan sonraki süreçte daha çok maske kullanacağız ve daha çok ihtiyacımız olacak. Piyasa da kendini dengeleyecektir. Bilinmeyen bir durum yok, Bakanlıklar durumu biliyor. Tüm süreçler takip ediliyor. Maske üretimi noktasında kumaş sıkıntısı yok” dedi.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10275679/maske-kumasinda-surec-takip-ediliyor