İş dünyası, ‘Nefes’ alacak…

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Nefes Kredisi başvurularına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Ekonomik yapımızın can damarı olan KOBİ’lerimiz için TOBB öncülüğünde hazırladığımız ‘Nefes Kredisi’nin iş dünyamız adına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Koronavirüs Salgını, iş dünyasını olumsuz etkiledi. Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden biri olan Gaziantep OSB’de bulunan çok sayıda işletme, salgından olumsuz etkilendi. Yaşanan durum karşısında iş dünyasının canlandırılması için Hükümet tarafından bir dizi tedbirler alındı. Alınan tedbirler iş dünyasına olumlu yansırken, TOBB ve Gaziantep Ticaret Odası girişimleri ile iş dünyasına yönelik Nefes Kredisi’nin hayata geçirilmesi konusu gündeme taşındı.

2020 YILINDA ÖDEME YAPILMAYACAK

Yoğun görüşmeler sonunda Nefes Kredisi, geçtiğimiz gün itibariyle hayata geçirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Nefes Kredisi aracılığıyla yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan KOBİ'lere kredi desteği sağlanacağı duyuruldu. Söz konusu proje aracılığıyla toplamda 6 milyar TL'nin üzerinde, yüzde 7.5 faiz oranıyla kredi imkanı sağlanacak. Esnafa destek paketi kapsamında uygulanmaya başlanan Nefes Kredisi'nin KOBİ'ler için en cazip yönü ise anapara ve faiz ödemelerinin 2020 yılında yapılmayacak olması olarak değerlendirildi.

“TÜM SEKTÖRLER BAŞVURABİLECEK”

Nefes Kredisi’ne ilişkin açıklamada bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Nefes Kredisi faizi yüzde 7,50 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. Bu yıl anapara ve faiz ödemesi olmayacak. Vergi-SGK borcu yoktur yazısı istenmeyecek, ilave maddi teminat yok, 50 bin lira kredi için 150 TL, 100 bin lira için 300 TL banka masrafı dışında ek masraf olmayacak, KGF kefaleti için mevzuat gereği yüzde 0,75 komisyon alınacak, tüm sektörler başvurabilecek” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM’DAN DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Nefes Kredisi başvurularına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Ekonomik yapımızın can damarı olan KOBİ’lerimiz için TOBB öncülüğünde hazırladığımız ‘Nefes Kredisi’nin iş dünyamız adına hayırlı olmasını dilerim, destekleri için Sayın Bakanımız Berat Albayrak’a, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve KGF Türkiye yönetimi ve bankalarımıza teşekkürlerimi sunarım” ifadelerine yer verdi.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10290720/is-dunyasi-nefes-alacak