Dünya liderleri toplanıyor

BM Genel Kurulu'nun 70. dönem Genel Görüşmeleri ve 2015 sonrası Kalkınma Gündemi Zirvesi bir çok dünya liderini New York'ta toplayacak.

BM Genel Merkezi'ndeki toplantıların ana gündeminde, Suriye'deki iç savaş, Akdeniz ve Avrupa'da giderek büyüyen sığınmacı krizi, Ukrayna'daki gelişmeler, İranla varılan nükleer anlaşma, IŞİD ve aşırılıkçı terör sorunu gibi konuların yer alması bekleniyor.

Toplantılar kapsamında önemli ikili görüşmelerin de gerçekleşmesi planlanıyor. 25 Eylül Cuma günü başlayacak 2015 sonrası Kalkınma Gündemi Zirvesi'ne Papa da katılarak bir konuşma yapacak.

CASTRO İLK KEZ ABD'DE

28 Eylül'de başlayacak Genel Kurul Genel Görüşmeleri'nin ilk gününde önemli konuşmalar olacak. ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinpin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İran Cumhurbaşkanı HASAN Ruhani Genel Kurul'a hitap edecek.

İlk gün görüşmelerde konuşması beklenen bir diğer lider ise Küba Devlet Başkanı Raul Castro. Castro Devlet Başkanı olarak ilk kez ABD'yi ziyaret etmiş olacak. ABD ile Küba'nın arasındaki buzların erimesinin ardından bu ziyaretin önemli olduğu belirtiliyor. Castro'nun Başkan Obama ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin ise henüz bir açıklama yapılmadı.

DAVUTOĞLU 30 EYLÜL'DE KURULA HİTAP EDECEK

BM Genel Kurulu Genel Görüşmelerinde Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil etmesi bekleniyor. BM'nin geçici programında Davutoğlu'nun 30 Eylül Çarşamba günü Genel Kurul'a hitap edeceği görülüyor. Programa göre Davutoğlu'ndan önceki konuşmacı ise Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas olacak.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10294374/dunya-liderleri-toplaniyor