Girişimci Zihniyetin Üç Temel Yapısı

Serdar Göçmen
Serdar Göçmen

Kendinizi geliştirmek ve ileriye dönük dürtüleriniz var mı? Kendinizin en iyi , en üst versiyonu olmak isteğiniz mi var? Bu düşünceler tanıdık geliyorsa, düşünce tarzınızda Jeff Bezos, Steve Jobs veya Mark Zuckerberg'in bir ipucu olabilir.

Kendini geliştirme ve kendini yükseltme, girişimci zihniyetin temel fikirleridir, ancak karakteristikler burada bitmiyor tabii ki. Kendimize meydan okumak ve genel olarak girişimci zihniyetin ne anlama geldiğini kendiniz için ne anlama geldiğini tanımlamak gerekir. Bu zihniyet sonsuz bir özellik listesidir, ancak temelleri, en azından kendimiz için, sürekli gelişim, proaktif problem çözme ve başarısızlığı kucaklamaktır.

Zihniyetinize meydan okumaya hazır mısınız?

Birçok girişimcinin sadece dünyada bir fark yaratma dürtüsü değil, aynı zamanda kendileri ve arkasındaki ekip için sürekli gelişme ve geliştirme hırsı da vardır. Bu özellik tüm girişimcilerde, hatta kariyerlerinin ilk aşamalarında bile bulunabilir. Sürekli gelişme tutkusu bir iş kurmakla bağlantılı değildir, birçok girişimcinin sahip olduğu ortak zihniyetin bir parçasıdır.

Karşılaştığınız her durumun ve her insanın size bir ders vermek için orada olduğunu düşünmeniz gerekir. Hayatın size bir öğrenme fırsatı olarak götürdüğü tüm durumlarla yüzleşirseniz, öğrenme miktarı çoğalır ve kişisel gelişiminiz tamamen yeni bir seviyeye fırlar.

Kendini geliştirme kendi kendine olmaz !

Kişisel gelişim, düşüncelerinizin, duygularınızın ve eylemlerinizin eleştirel değerlendirilmesini gerektirir. Hatalarınızdan ders almanız gerektiği anlamına gelir ve bu, çoğumuzun kaybolduğu bir kısımdır. Başarısız olduğunuzda, tamamen farklı bir projeye atlamak ve başarısızlığı geride bırakmak, altına gömmek daha kolay geliyor. Çünkü beyin yapısı gereği kolay ve basit olanı seçer. Ancak, gerçekten kendimizi geliştirebileceğimiz ve sıra dışı bir şey yaratabileceğimiz kısım, başarısızlıktan geçer.

Başarısızlık olasılığını açmak denemeyi gerektirir ve başarısızlık kadar önemlidir. Kendinizi geliştirme olanağına sahip olmak için proaktif olarak yeni şeyler denemeniz ve sorunları çözmeniz gerekir. Şahsım SERDAR GÖÇMEN olarak başarısızlık ve hata yapmanın kendim için ne anlama geldiğine dair bir fikir ve düşüncemi paylaşayım;

“Buluşlarımız, kasıtsız bir şey yapmanın bir sonucu olarak çoğu kez hayat bulmuştur. Günlük hayatımızın gittikçe daha fazla bilgisayar tarafından yürütüldüğü dijital çağda bu bir nimettir. Bir sanatçıya hataları sorarsanız, size bir hatanın yeni bir şeye açılan bir pencere olduğunu söyleyebilirler. Oldukça yalındır. Hata yapma olasılığımız olmasaydı, kendi düşüncemiz ve hayal gücümüzle sınırlı kalırdık. Ve eğitim sistemimiz bizi rasyonel, mantıklı ve analitik kılmayı hedeflemesine de yardımcı olmuyor - bilgisayarların bizi yeneceği ve şimdiden yapmış olduğu aynı tür özellikleri kucaklıyor olması eğitim kurumlarının yetersizliğini kanıtlar. Kutunun dışında düşünmek, gelecekte bilgisayarlara karşı en iyi rekabet avantajlarımızdan biri olacaktır. Hataları kucaklamaya ve bunları yaratıcılık ve problem çözme için bir yakıt olarak görmeye başlamalıyız ” SERDAR GÖÇMEN .

Girişimcilik sadece bir başlangıç ​​kurmak, yeni bir inovasyon yaratmak ya da dünyada bir değişiklik yapma dürtüsüne sahip olmak değildir - aynı zamanda sizi sürekli gelişim, proaktif problem çözme ve başarısızlıklarınızı kucaklayarak ileriye götüren bir zihniyettir.

Deneyelim, başarısız olalım ve tekrar deneyelim.

Tamamen yaşayalım, yaratalım, geliştirelim ve bu adımların tadını çıkaralım.

Bu yazım ARİF SEZER beyden ilhamdır.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Serdar Göçmen tarafından kaleme alındı
https://www.gazianteppusula.com/makale/10297953/serdar-gocmen/girisimci-zihniyetin-uc-temel-yapisi