Kuru meyve ihracatını AB ülkeleri sırtlıyor

Çıkmaz, yaptığı açıklamada, farklı kıtada 87 ülkeye kuru meyve ve mamulleri ihracatı yapma başarısı gösterdiklerini söyledi. Türk ürünlerine talebin her geçen yıl arttığını vurgulayan Çıkmaz, kuru meyve ve mamulleri ihracatının geçen yılın ocak-kasım döneminde 192 milyon 588 bin dolarken, bu yılın aynı döneminde yüzde 8,7 artarak 209 milyon 287 bin dolara yükseldiğini ifade etti. Bu rakamın gelecek yıllarda daha da artacağını belirten Çıkmaz, “Dünya Türk menşeli kuru meyve ve mamullerini tanıdı ve bu tatlardan vazgeçmek istemiyor. İhracatçılarımız da kaliteli ürünlerle tüketicinin güvenini daha artırmak için mücadele veriyor” dedi.

İhracatı bölgesel olarak da değerlendiren Çıkmaz, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kuru meyve ve mamulleri ihracatının önemli bir bölümünü karşıladığını vurgulayarak, “İhracatımızın büyük bir kısmını AB ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Bu yılın 11 aylık diliminde bu bölgeye 188 milyon 32 bin dolarlık kuru meyve ve mamulleri ihracatı yaptık” diye konuştu.

AB ülkelerini 10 milyon 653 bin dolarla Ortadoğu ülkelerinin izlediğini anlatan Çıkmaz, ihracatın kalan kısmını da diğer bölgelere yaptıklarını dile getirdi. Ülke bazına bakıldığında da İtalya’nın ihracatta ilk sırada yer aldığını ifade eden Çıkmaz, “İtalya’ya 33 milyon 791 bin dolarlık kuru meyve ve mamulleri ihracatı yaptık. İtalya’yı 29 milyon 905 bin dolarla Almanya, 23 milyon 782 bin dolarla da Birleşik Devletler izledi. İhracatımızın kalan kısmını da diğer ülkelere yaptık” şeklinde konuştu.

Antep fıstığı ihracatında da 46 milyon 33 bin dolarla yeşil soyulmuş Antep fıstığının dikkat çektiğini kaydeden Çıkmaz, çıtlak, kavlak tuzlu kavrulmuş Antep fıstığı ihracatının ise 15 milyon 446 bin dolar olduğunu söyleyerek, toplam Antep fıstığı ihracatının 89 milyon 304 bin dolar olduğunu sözlerine ekledi.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10299302/kuru-meyve-ihracatini-ab-ulkeleri-sirtliyor