Kar esareti

Çok sayıda kişi yollarda mahsur durumda. Jandarma bölgede yiyecek dağıtmaya başladı, Vali Davut Gül, 2 bin 800 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Kent merkezinde 60, kırsalda ise 90 santimetreye ulaşan kar kalınlığı nedeniyle kapanan Gaziantep-Osmaniye arasındaki Nurdağı ilçesi yakınında mahsur kalan binlerce kişi yardım çağrısında bulundu. Zincirleme kazaların da oluşmasıyla adeta birbirine giren trafik nedeniyle saatlerce yol açılamadı. Çevrede görevli güvenlik birimleri yolda kalanlara yiyecek ve içecek ulaştırmaya çalıştı.

TİPİ ÇALIŞMALARI ETKİLEDİ

Gaziantep ve çevresinde tuzlama ve yol açma çalışmalarının yetersizliği sürücüleri isyan ettirdi. Vatandaşlar saatlerce evlerine gidemedi. Yollarda bekleyiş sabah saatlerinde de devam etti. Saatlerdir süren bekleyişin ardından ekipler yolda kalanlara yiyecek dağıtmaya başladı. Gaziantep Valisi Davut Gül, yoğun kar yağışı nedeniyle TAG Otoyolu'nda ulaşımın sağlanamadığını belirttiği yazılı açıklamasında, “Kar kalınlığı 45-50 santimetre. Şu an için 2 bin 800 kişi kurtarıldı” dedi.

Gül, kurtarma çalışmalarında neden geç kalındığıyla ilgili olarak ise, “Yollarda kalan yüzlerce araç, Karayolları ekiplerimiz tarafından tek tek çekilerek kurtarılıyor. Kar kalındığı 40-50 cm. Kar ve tipi çalışmaları olumsuz yönde etkiliyor. Araç trafiği fazla ve kazalar nedeniyle binlerce araç birikiyor” şeklinde açıkladı.

Gaziantep'te kar yağışı nedeniyle valilik tarafından eğitime iki gün süreyle ara verilirken, belediyeler de gerekli önlemlerin alındığıyla ilgili paylaşımlar yapmıştı.

BÜROKRAT SUÇU VATANDAŞA ATTI

Gaziantep kent merkezi ve kırsaldan yardım çığlıklarının yükselmeye başladığı bir sırada Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü ve Kültür Bakanlığı Müşaviri M. Hakan Tanrıöver ise sosyal medya hesabından;

“Aracında kar lastiği takılı mı? Yok. Kar fırtınası geleceğini duydun işten erken çıktın mı? Yok. Bugün araba ile yola çıkmayayım dedin mi? Yok.Bir mahana bulam da hökümete, belediyelere saydıram” şeklinde Gaziantep şivesi karışık bir eleştiri paylaşımı yaparak suçu vatandaşa attı. Tanrıöver, sosyal medyadan eleştiri yağmuruna tutulunca hemen paylaşımını sildi.

TEMBELLER, UMURSAMAZLAR

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ise, sosyal medya hesabından temizlenmeyen yolda kalan araç kuyruğunu paylaşarak, “Kar yağışı için vatandaşları uyaran Büyükşehir Belediyesi neden tuz dökmez. Neden hazırlıklı olmaz? Çünkü, tembeller, umursamazlar” paylaşımı yaptı.

AFAD AÇIKLAMA YAPTI

AFAD’ın açıklamasına göre; Karayollarında mahsur kalan vatandaşlarımıza tıbbi yardım, kumanya ve battaniye ulaştırmak için AFAD, Kızılay, UMKE ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri çalışmalara devam etmektedir.

Hasanbeyli ilçesi Kalecik köyünde mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmıştır. İlçeye bağlı diğer köy yollarında mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için İl Özel İdare iş makinaları eşliğinde ilçe jandarma ekipleri ve AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürmektedir” denildi.

KÖY YOLLARI KAPALI, KAZALAR VAR

Gaziantep’te toplam 33 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtilen açıklamada, “Gaziantep il merkezindeki ana yollar kapalı olup, ekiplerin yol açma çalışmaları devam etmektedir. Şehitkamil ilçesinde 17 ve Şahinbey ilçesinde 16 köy yolu kapalı durumdadır.

Gaziantep-Bahçe istikameti, otoyolda Nurdağı kavşağı ile Bahçe kavşağı arasında yoğun kar ve tipi yağışından dolayı üç ayrı yerde zincirleme trafik kazası bulunmakta olup, ekiplerin çalışmaları devam etmektedir. Karayollarında ve diğer otoyollarda mahsur kalan vatandaşlarımıza Kızılay ekipleri tarafından kumanya dağıtımları devam etmektedir. Malatya'da 18 Ocak tarihinde aşırı kar yağışı sonucunda Hekimhan ilçe yolu kapanmış olup, ekiplerin yol açma çalışmaları devam etmektedir” denildi.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10320836/kar-esareti