Traktörler can alıyor

Son yıllarda Gaziantep’te traktörlerin karıştığı kazalarda ciddi bir yükseliş söz konusu. Gaziantep’te toplam 35 bin 770 traktör bulunurken, son 5 yılda 231 traktör kazasının meydana geldiği bu kazalarda onlarca vatandaşın hayatını kaybettiği öğrenildi. Türkiye genelinde ise son altı aylık dönem içerisinde meydana gelen 3 bin 836 trafik kazasının 231'ini traktör kazası oluşturdu.

GAZİANTEP TÜRKİYE ORTALAMASININÜSTÜNDE

İstatistikler tarım araçlarının karıştığı trafik kazalarında daha fazla oranda ölüm ve yaralanma meydana geldiğini gösteriyor. Tarımsal faaliyetlerin yoğunlaştığı dönemlerde traktörlerin kazalara karışma sayılarının arttığını dile getirilirken, araştırmalar ölümlü trafik kazalarının toplam kazalar içinde oranı ortalama yüzde 2,5 iken, Gaziantep’te traktörlerin karıştığı kazaların ölümle sonuçlanma oranı yüzde 6 olarak açıklandı. Haziran ve Temmuz aylarında zirveye çıkan kazalarda çok sayıda vatandaş hayatını kaybederken onlarca kişi ise yaralandı.

YETKİLİLERE ÇAĞRI

Traktör kazalarının daha çok engebeli arazilerde ve araç trafiğinin yoğunlaştığı yerlerde yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, gerekli güvenlik tedbirleri alınmadığı için çok sayıda ölümlü vak’a meydana geldiğine işaret ettiler. Tarım aracı olan traktörlerin dikkat edilmediği takdirde büyük tehlikelere neden olduğunun altını çizen uzmanlar, son dönemde artan kazalara karşı yetkilileri harekete geçmeye davet ettiler.

TRAKTÖR SÜRÜCÜLERİ BİLİNÇLENDİRİLMELİ

“Devrilen traktörün altında kalarak feci şekilde can verdi” şeklindeki haberlerle gündeme gelen kazaların pek çoğunun ehliyetsiz sürücülerden kaynaklandığını belirten uzmanlar, denetimlerin sıkılaştırılması gerektiğini söylediler. Güvenlik önlemleri olmadan trafiğe çıkan traktörlerin de karıştıkları kazalar nedeniyle büyük ziyana neden olduğuna vurgu yapan uzmanlar, ‘F Sınıfı’ ehliyet sahibi sürücülere yönelik kapsamlı bir bilinçlendirme çalışmasının faydalı olacağını dile getirdiler.

TRAKTÖR KAZALARINDA ORAN DAHA YÜKSEK

Gaziantep Valiliği yaptığı açıklamada traktör kazalarına dikkat çekti. Yapılan yazılı açıklamada: “ Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarında her yıl binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte, yaralanmakta ya da sakat kalmaktadır. Trafik güvenliğinin sağlanması maksadıyla hazırlanan "Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” nda 2011-2020 yılları arasında trafik kazalarından kaynaklı ölümlerin % 50 oranında azaltılması ve tarımsal faaliyetlerin arttığı dönemlerde tarım araçlarının daha güvenli kullanımı konusunda gerekli tedbirlerin alınması hedeflenmektedir. Lastik tekerlekli traktörler tarım araçları içerisinde önemli bir yere sahip olup, meydana gelen traktör kazalarında araçta bulunan sürücü ve yolcuların hayatını kaybetme olasılığı çok yüksektir. Lastik tekerlekli traktörlerin karayolu üzerinde seyir etmeleri durumunda görünürlüklerinin az olması ve diğer araçlara göre yavaş seyretmeleri nedeniyle hızlı seyreden diğer araç sürücüleri tarafından aniden fark edilmelerinden dolayı, lastik tekerlekli traktörlerin trafik kazısına karışma oranı diğer araçlara göre daha yüksektir” denildi.

5 YILDA 231 TRAKTÖR KAZASI MEYDANA GELDİ

Gaziantep’teki traktör sayıları hakkında da bilgi veren Valilik,şu ifadeleri kullandı: “ Halen, İlimiz Şahinbey, Şehitkamil, Oğuzeli ve Yavuzeli ilçelerinde 23.694, İslahiye ilçesinde 2.699, Nizip ve Karkamış ilçelerinde 6.176, Nurdağı ilçesinde 1.722 ve Araban ilçesinde 1.479 olmak üzere toplam 35.770 adet tescilli Lastik tekerlekli traktör bulunmaktadır. Tescil kayıtlarındaki araç sayısının 528.592 olduğu bilindiğinden traktör sayısının genele oranı % 7’dir. Gaziantep Jandarma Trafik Sorumluluk alanında bulunan karayolları üzerinde; 2014 yılında 39, 2015 yılında 43, 2016 yılında 39, 2017 yılında 35, 2018 yılında 52, 2019 yılında 23 adet traktörün karıştığı trafik kazası meydana gelmiştir. Son altı aylık dönem içerisinde meydana gelen 3.836 trafik kazasının 231'i traktör kazası olup, genel kazalara oranı % 6'dır. Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında; İlimiz merkez ve diğer ilçelerde traktörlerin karayolunda güvenli seyirlerini sağlamak ve gece intikallerinde diğer araç sürücülerine karşı görünürlüklerini artırmak amacıyla tüm traktör römorklarına, söz konusu mevzuatta belirtildiği üzere iki adet Reflektör takılması sürücülerimizin ve yolcularımızın güvenliği açısından zorunludur.”

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/10327057/traktorler-can-aliyor