Kurbanlık değil, et satıyorlar!

Kurban Bayramına az bir süre kala, Gaziantep’te kurbanlık fiyatları belli oldu. Buna göre  2022 yılında, Tosun 65, düve 60, Antep Halliği 70, diğer ırklar 67 TL’den satılacak. Kurbanlık fiyatlarının belirlenmesinin ardından zincir marketler ve kimi vakıflarda kurbanlık satışlarına başladı. Hisseli olarak yapılan satışlar için belirlenen düşük bedel ve  Gaziantep Kasaplar ve Celepciler Odası Başkanı Bekir Özsert, tepki gösterdi. Özsert, vakıflar ve zincir marketlerin kurbanlık değil et sattığını ileri sürdü.

Kurban Bayramına az bir süre kala Gaziantep’te kurbanlık fiyatları netleşti.  Gaziantep İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Gaziantep İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Gaziantep İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılan ortak açıklamada, Tosun 65, düve 60, Antep Halliği 70, diğer ırklar 67 TL olarak belirlendi.

BÜYÜKBAŞ 3 BİN 595, KÜÇÜKBAŞ 3 BİN 195

Kurbanlık fiyatlarının belirlenmesinin ardından vatandaşlar için kurban almak adeta bir hayal olurken, Zincir Marketler ve kimi vakıfların, piyasanın çok altında fiyatlara kurbanlık satışına çıktıkları görüldü. Bir zincir market, Büyükbaş hayvanda 7/1 hisseden 20 kilogram kemiksiz et için 3 bin 595 TL, Küçükbaş hayvanda ise en az 16 kilogram et 3 bin 195 TL olarak belirlendi.

BU İŞİ TİCARETE DÖNÜŞTÜRDÜLER!

Vakıflar ve Zincir Marketler tarafından satılan kurbanlıklara ilişkin Gaziantep Kasaplar ve Celepciler Odası Başkanı Bekir Özsert, sert açıklamalarda bulundu. Özsert, ‘’

Yaklaşan kurban bayramı öncesi  zincir marketler ve vakıflar yine piyasaya çıktılar. Vakıflar ve zincir marketlerin kurbanlık ilanlarında, ‘’12 -16 kilo arası  koç’’  diyorlar.  Dinimize göre, bir hayvanın kurbanlık olabilmesi için 1 yaşına gelmiş  olması  ya da annesinin  boyuna  gelmiş olması gerekir.   Kuzuyu kurban ediyorlar, piyasanın altında  bağış toplayan vakıflar ve Zincir Marketler,  işi ticarete döküyorlar. Zincir marketler ve vakıflar, kurban ibadetine leke  sürüyorlar kurbanlık değil de et satıyorlar.  İbadetiniz  ziyan olmasın, vekaletsiz  kurban kesilmez’’ ifadelerini kullandı.

Hemen her kurban bayramı öncesi gündeme gelen bu konu sonrası Tarım ve Orman Bakanlığının zincir marketlerle ilgili denetim yapıp yapmayacağı da merak konusu oldu.

- Gaziantep Pusula Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.gazianteppusula.com/haber/11191480/kurbanlik-degil-et-satiyorlar